Existují filmy, které jsou nadčasové a pomocí vyprávění příběhu dokáží divákům předat poselství i velmi dlouho po uvedení do kin. American History X (Kult hákového kříže) je jistě jedním z nich a po jeho zhlédnutí nad ním budete ještě velmi dlouho přemýšlet. Film byl od začátku sázkou na nejistotu, neboť se jednalo o režisérský debut Tonyho Kayenata a scénáristickou premiéru Davida McKenna. V hlavních rolích se nám představili dva bratři, Derek (Edward Norton) a Danny (Edward Furlong) Vinyardovi. Bratři Vinyardovi po násilné smrti svého otce cítí nespravedlnost. Právě proto začnou problémy ve své chudší čtvrti řešit přidáním se k místní neonacistické organizaci. Starší bratr Derek se díky své inteligenci a charismatu stává v místní nacistické komunitě respektovaným členem a Danny k němu vzhlíží jako ke svému vzoru. Hned v úvodní scéně však dojde u jejich domu na kalifornském předměstí k incidentu. Ten změní celé rodině život a pošle staršího z bratrů na několik let do vězení.

 

Kult hákového kříže je dramatický film plný rasové nenávisti, který je aktuální i téměř 20 let po uvedení do kin

 

Celý příběh se nese ve dvou prolínajících se hlavních dějové liniích. První rovinou je černobílý příběh Dereka, ve kterém můžeme sledovat jeho minulost, důvody jeho chování a život v místní komunitě. Druhou část snímku tvoří období od Derekova návratu z vězení. Obě dějové linie se během téměř dvou hodin několikrát vystřídají, avšak jejich návaznost a myšlenková kontinuita je zpracována velmi přirozeně a pomáhá divákovi lépe pochopit psychologický vývoj hlavní postavy.
 
Po svém návratu z vězení se pokouší Derek za celou svou minulostí udělat tlustou čáru a začít od začátku z opačného konce. To však není tak jednoduché, protože se potýká s mnoha problémy se svými starými přáteli, komunitou, rodinou a v neposlední řadě i se svým mladším bratrem. Ten zpočátku nedokáže pochopit, proč by spolu jako bratři neměli po Derekově návratu z vězení pokračovat v boji s nenáviděnými místními obyvateli. Postupem času si oba bratři začnou uvědomovat, že celé své mládí oddali ideologii, která jim v životě nepřinesla nic pozitivního. V tomto okamžiku i Danny zjistí, že jeho životní cesta nebyla správná a se svým bratrem začnou opět fungovat jako rodina. V závěru se však naskýtá otázka, zda už na takovou změnu není pozdě.

 Kult hákového kříže je dramatický film plný rasové nenávisti, který je aktuální i téměř 20 let po uvedení do kin 

Kvalitu snímku kromě samotného příběhu dotvářejí i výborné herecké výkony obou Edwardův. Z nich je zejména výkon Edwarda Nortona hlavně v černobílých pasážích přímo až strašidelný. Za ten byl dokonce nominován v roce 1998 na Oscara. Kvůli své roli musel Norton projít tréninkovým programem, díky kterému přibral více než 10 kilogramů, protože byl na postavu Dereka příliš hubený. To, že měl o film velký zájem potvrzuje i skutečnost, že jeho oficiální honorář byl v tomto případě pouze přibližně pětinový oproti jiným filmům. Při nich se jeho odměna pohybovala přibližně na úrovni 1 milionu dolarů. Kvůli American History X také odmítl i roli vojína Ryana ve filmu Saving Private Ryan, ve které jsme mohli vidět Matta Damona. Zajímavostí je i to, že film částečně vychází z příběhu Franka Meeinka, bývalého člena skinheadské organizace a v současnosti bojovníka proti rasismu.
 
Po celou dobu můžeme sledovat psychologický vývoj postav a obzvláště poslední scéna filmu je velmi silná. Zajímavé je na celém příběhu i to, že člověk do posledního momentu filmu neví, zda bratry odsuzuje nebo s nimi soucítí. American History X je tedy velmi těžkým snímkem. Je třeba se na něj psychicky připravit ale pokud tak učiníte, dočkáte se kvalitních hereckých výkonů, silného příběhu a nezapomenutelného závěrečného ponaučení.

Ohodnoť článek
114
Zdroj: mentalfloss.com, ifc.com, moviefone.com
Foto: New Line