Když v roce 2001 uváděli producenti první díl Rychle a zběsile, šlo o sympatické béčko s charismatickým Vinem Dieselem, snaživým Paulem Walkerem a zápletkou okatě vykrádající kultovní Bod zlomu. A nikdo z nich nemohl tušit, kam tento jejich počin poroste. Po dvou slaboučkých pokračování se tvůrci rozhodli přehodit výhybku a ze série pro autíčkáře vytvořili plnohodnotné akční filmy. U čtyřky to sice ještě drhlo, ale s příchodem Dwayna Johnsona na scénu a definitivní změně žánru se začaly dít velké věci. Kvalita ohromně stoupla, tržby vystřelily do nevídaných výšin a fanouškovská základna se obrovsky rozrostla.
 
Historie kinematografie nezná podobný příklad toho, aby zdánlivě mrtvá série takto ožila a jejímu pokračování nemohla zabránit ani tragická smrt jednoho z hlavních představitelů. Rychlá a zběsilá série tedy přichází se svým osmým zářezem a tvůrci už tradičně ještě více přitlačili pedál na podlahu. To se týká obsazení, velkoleposti i absurdnosti. Hned na začátku je tedy třeba upozornit, že komu směr nastolený pětkou nevyhovuje, na své si nepřijde ani tentokrát.

 

Rychle a zběsile 8 je znovu extrémně hloupé, ale díky nekonečným hláškám a skvělé akci zábavné jako nikdy předtím (Recenze)

 

Dominic Toretto (Vin Diesel) si užívá klidný život se svou manželkou Letty (Michelle Rodriguez). Jejich idylu naruší superhackerka Cipher (Charlize Theron), která donutí Doma zradit své nejbližší. Po jeho stopách se vydává bývalý tým posílený o záporáka z předchozí části Deckera Shawa (Jason Statham). V sázce je kromě osudu světa i důvěra v rodinu, takže se hraje skutečně o hodně. Nebo tak nějak. Základem je, že se tu (s výjimkou Briana a Mii) objeví všechny populární postavy, na dálku ovládaná auta, telenovelové zvraty, ruské jaderné ponorky a mnoho podobných věcí neodmyslitelně patřících k řešení rodinných problémů.
 
Pokud máte pocit, že si v předchozím odstavci dělám z tohoto filmu tak trochu legraci, jde o správný dojem. Rychle a zběsile 8 je totiž NEUVĚŘITELNÁ BLBOST. Důležitější však je, že i mimořádně zábavná. A při blockbusterů tohoto typu jde v první řadě o zábavu. Ke cti tvůrcům slouží, že jsou si plně vědomi toho, co natáčejí a nezapomněli svůj výtvor okořenit i velkou dávkou humoru. Velmi často očividného, ​​avšak většinu umně skrytého. Podobný princip fungoval již od restartu série, ale tentokrát jsou upřímnost a nadhled ještě více kladeny do popředí, aby si ani ten největší hejter byť jen na chvíli nemyslel, že to někdo ze štábu bere vážně. Tedy možná si to myslí Vin Diesel, protože jako jediný se tváří, že hraje v shakespearovském dramatu. Všichni ostatní se evidentně na place skvěle bavili a uvítali možnost se před kamerami za nemalé honoráře prostě naplno vyblbnout.

 

Rychle a zběsile 8 je znovu extrémně hloupé, ale díky nekonečným hláškám a skvělé akci zábavné jako nikdy předtím (Recenze)

 

Charlize Theron vyvolává svou přehnanou démoničností dojmy až bondovského záporáka, rozhovory Jasona Stathama s Dwaynem Johnsonem nepřipomínají dialogy, ale dobře fungující stroj na hlášky, Kurt Russell je neuvěřitelně uvolněný a zbytek týmu předvádí buď pokusy vysvětlovat za vlasy přitaženou zápletku, nebo se navzájem popichovat. Na diváka to působí odzbrojujícím dojmem a režisérovi se pak překvapivě daří v dramatičtějších pasážích vydolovat i patřičné emoce.
 
F. Gary Gray (Vyjednavač, Straight Outta Compton, Buď v klidu) je sice pouze nájemný řemeslník, ale svou práci odvedl s přehledem absolutního profesionála, který má na kontě sice několik zmetků, ale i pár skutečně kvalitních žánrovek. Řemeslně je film na té nejvyšší úrovni. Střihač, kameraman, skladatel, trikaři i poslední osvětlovač předvádějí prvotřídní práci a film tak ani během mírné přestřelených 137 minut nenudí a strká do kapsy celou žánrově spřízněnou konkurenci. Všechny akční scény zrychlí tep a i přes svou absurdnost dokáží díky celkové koncepci strhnout a vyvolat vzpomínky na to, jak jsme žrali podobné prostoduchosti, když jsme měli třináct.

 

Rychle a zběsile 8 je znovu extrémně hloupé, ale díky nekonečným hláškám a skvělé akci zábavné jako nikdy předtím (Recenze)

 

Není to sice vždy ideální a například paralelní montáž během velkolepého finále mohla být střižená trochu svižněji a kreativněji, ale stále je to výborná zábava. Tedy pokud jste naladěni na stejnou vlnu jako tvůrci. Protože opakuji, celé to je NEUVĚŘITELNÁ BLBOST. Pro diváky vyzbrojených nadhledem je tak nakonec největším problémem akorát to, že celku chybí moment překvapení, který tak výborně fungoval při akci v Riu. V jednotlivých pasážích však umí nabídnout věci, které nečekáte.
 
Ať už jde o Domovu motivaci nebo skvělé Stathamovo akční sólo kopírující/citující (výběr je na vás) dva z nejlepších akčních filmů všech dob Hard Boiled a Tváří v tvář. Fanoušky původního konceptu rovněž jistě potěší, že ubylo přestřelek i pěstních soubojů a většina adrenalinu je pumpována zpoza volantů (nejen) luxusních automobilů.

 

Rychle a zběsile 8 je znovu extrémně hloupé, ale díky nekonečným hláškám a skvělé akci zábavné jako nikdy předtím (Recenze)

 

Rychle a zběsile 8 si i nadále udržuje titul nejlepší akční série současnosti a nevidím důvod, proč by tomu tak nebylo i příště. Parta kolem Vina Diesela má stále co nabídnout a mnoho z nás se už asi nemůže dočkat následujícího souboje s mimozemšťany, satanem, kapitánem Dankem nebo nějakou podobnou věcí, kterou si pro nás tvůrci připraví příště. Nic nebude působit nepatřičně, protože vše je nastaveno tak, že se může stát cokoli. Diváci prostě občas potřebují vypnout a podobně vydařené bezmyšlenkovité zábavy nikdy není dost. 8/10
 
P.S. Potitulková scéna tentokrát chybí.

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Ohodnoť článek
106