Po delší odmlce se vracíme s oblíbeným tématem filmových easter eggs a tentokrát jsme si na mušku vzali kouzelnický svět J. K. Rowlingové. Osmidílná sága nám během kormidlování několika režisérů přinesla bohatou nabídku vtipných či inteligentních mrknutí na pozorného diváka a dnes si povíme o těch nejlepších z nich. Filmové adaptace knih jedné z nejúspěšnějších spisovatelek všech dob se aktuálně rozrostly o Fantastic Beasts ságu a epidemie filmových vesmírů tak neušetřila ani svět Harryho Pottera. Jeho nový obchodní název je „J.K. Rowling's wizarding World“ a zatím avizuje 4 další pokračování pro představená dobrodružství Newta Scamandera. Ty si s přibývajícím množstvím možná také vyslouží místo v naší rubrice, ale vraťme se k třetí nejziskovější frančíze v historii kinematografie. Zde jsou některé z nejlepších easter eggs z bradavických lavic.

 

Brumbál a jeho pracovna

Podobně jako všechno ostatní v potterovském světě, i vstup do Brumbálovy ředitelny je přehnaně vyzdobený a nádherný. Protože obyčejné schody vedoucí k jednoduchým dveřím pracovny by byly příliš všední. Namísto toho musí návštěvník čelit obrovskému bronzovému griffinovi, vyjít po magickém točitém schodišti a jen pak může spatřit samotné dveře. Tímto odkazem začínáme, protože sice patří k těm méně významným, ale dozajista potěší každého zarytého fanouška. Celou pointou jsou dvě prostá homonyma - Gryffindor (do našeho jazyka přeložen jako Nebelvír) a „griffin door“, což by byl doslovný název dveří do Brumbálovy pracovny střežených bronzovým Griffinem.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Magická sedmička

Číslo 7 je všude. Jde samozřejmě o nejmocnější cifru kouzelnického světa, což nám (nejen) J.K. Rowling připomínala na každém kroku. Určitě vám neuniklo, že Voldemort rozdělil svou duši na sedm částí, které uchoval v jednotlivých viteálech. Totožné číslo použila jeho nemesis - Harry a jeho přátelé v první části Relikvií smrti unikli před nepřáteli vytvořením sedmi Potterů (mnoholičný lektvar). Pokud byste si však mysleli, že sedmička se omezuje pouze na temného pána a chlapce, který přežil, vyvedeme vás z omylu. Profesor Moody byl například uvězněn v kouzelné „truhlici“ se 7 zámky.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Pokud zalovíte v paměti, určitě si vzpomenete, že famfrpálový tým sestává ze 7 hráčů a sám Pán Sedmý Viteál nosí na dresu číslo... uhodli jste. Všudypřítomná cifra nediskriminuje dobro ani zlo - na vchodu do Tajemné komnaty můžeme napočítat 7 hadů. Jméno Weasley7 písmen a vy už určitě tušíte kolik dětí se paní Weasleyové narodilo. Sedmé a poslední je zároveň jedinou dívkou. Ginny je navíc vůbec první dívkou, která se narodila do rodiny Weasleyových za posledních 7 generací. A pochopitelně, J.K. Rowling napsala 7 knih o dobrodružstvích Harryho Pottera v Bradavicích.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Studentský sex

Pokud by nám někdo řekl, že v závěrečných titulcích Harryho Pottera můžeme vidět dva čaroděje praktikující studentský sex, asi bychom nebyli příliš nakloněni této myšlence uvěřit. Alfonso Cuarón si však nemohl pomoci. Harry ve svém třetím filmu dostane mapu, na které může vidět každého čaroděje pohybujícího se v Bradavicích a podívejte se na to, jak k sobě mají vlastníci těchto dvou párů nohou blízko. Velmi povedený žertík.

 

 

Tajemství patrona

Ochranné zaklínadlo formující tvar zvířete nám o postavách může říci více než by se na první pohled zdálo. Kdo by si nepamatoval, že Harryho jelen reprezentuje jeho otce, zatímco Snapeova laň připomíná jeho věčné zakotvení ve friendzone. Pěkná dynamika však existuje zejména mezi zaklínadly Rona a Hermiony. Ronův pes, konkrétně Jack Russell teriér, může naznačovat roztomilost a oddanost, ale tato podoba dává mnohem větší smysl při pohledu na Hermionina patrona. Ten má podobu vydry, což je mimochodem zvíře, k jehož lovu se Jack Russell obvykle užíval. Vydra navíc patří do čeledi lasicovití (weasel). Indicie Hermionina připoutání se k rodu Weasleyových jsme měli přímo pod nosem.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Cameo Voldemorta a Gandalfa?

Stovky obrazů na stěnách Bradavické střední školy kouzel daly některým členům štábu příležitost objevit se před kamerou, ale zdá se, že Vězeň z Azkabanu zašel ještě dál. Pokud je na obraze níže skutečně temný pán, znamenalo by to, že ve své fyzické podobě byl publiku poprvé odhalen ještě před finále Ohnivého poháru. Proč by však zaměstnanci školy vyvěsili obraz kouzelnického Hitlera? V tomto případě se dá zcela bezpečně tvrdit, že Voldemortovo cameo patří do kategorie „srandičky VFX týmu“. Tam bychom mohli zařadit i obraz v Brumbálově pracovně nápadně připomínající Gandalfa Šedého. Někteří nesouhlasí, ale jen těžko lze popřít, že čaroděj vždy visí přesně tam, kde uzná za vhodné.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Hipogryf a exkrementy

Hagridův hipogryf, cosi mezi koněm a obrovským dravým ptákem, je studentům popsán jako divoké zvíře. Dává tedy smysl, že podobný tvor při potřebě odlehčit si nebude dvakrát přemýšlet a to, co potřebuje, provede kdekoliv. Všimli jste si? Je to skutečně nepatrný detail, ale to je v tomto případě celá pointa. Zmíněný tvor byl vytvořen prostřednictvím CGI a jeho výkaly nejsou tedy žádnou „nehodou“ při natáčení. Jde očividně o další kratochvíli lidí zodpovědných za speciální efekty. Berte tedy na vědomí, že někdo si skutečně dal námahu vytvořit a renderovat CGI výkaly. Jelikož každá finální sekunda speciálních efektů ve filmech stojí slušný balík, někdo musel být i náramně dobrý účetní.

 

 

Snapeova slova jsou kód

První slova, která profesor Snape adresuje Harrymu, znějí jako jedny z jeho mnoha nesmyslně náročných požadavků: „What would I get if I added powdered root of asphodel to an infusion of wormwood?“ Jinými slovy - kolik banánů potřebuji, abych se dostal z Prahy do Brna. Nesmyslná otázka, jíž by rozuměla snad jen Hermiona. No tato slova skrývají více než jen zatrpklý povrch. Pro odhalení jejich skutečného významu se musíme obrátit na Viktoriánský jazyk květin (v českém jazyce pojmenován Květomluva). V krátkosti jde o způsob, jak vyjádřit své pocity a názory jen pomocí květin. Největší rozkvět zažil právě za panování anglické královny Viktorie. Samotná J.K. Rowling se k němu pravděpodobně dostala během vysokoškolských studií. Pointa je velmi jednoduchá - každý květ či rostlina má odlišný význam a jejich kombinací můžeme dosáhnout i komplexního vyjádření. Asfodel, rostlina z čeledi liliovitých, znamená „moje lítost tě následuje až do hrobu“ a pelyněk pravý (wormwood) vyjadřuje nepřítomnost či absenci. Za zmínku ještě stojí, že anglický výraz pro lilii je lily. K pochopení významu Snapeova kódu máme tedy všechny potřebné ingredience. Pokud je tato teorie pravdivá, význam jeho otázky je „Trpce lituji smrti Lily“. Přestože Snape až do samotného konce nosil svou chladnou a nepřístupnou fasádu, zdá se, že alespoň svým vlastním způsobem vyjádřil Harrymu pochopení už v první den jejich setkání.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Oddělení na ochranu draků

Smysl pro humor je vždy vítaným aspektem. A propašovat se dá i do seriózně se tvářícího snímku, jak nám v titulcích třetího dílu předvedl Alfonso Cuarón. Štafetu po něm převzal Mike Newell a to nejen režírováním čtvrtého filmu. Inspirovaný možná právě Cuarónem neušetřil závěrečné titulky ani on a ujistil celý čarodějnický (i mudlovský) svět, že s magickými tvory bylo při natáčení zacházeno s respektem a úctou. Ano, můžeme si vydechnout, žádní draci při natáčení zraněni nebyli.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Začátek na konci

Přestože se tento fakt váže především ke knižním předlohám, je povinností pro každého fanouška kouzelnické ságy. Finální souboj mezi Voldemortem a chlapcem, který přežil, se odehrává 17 let po Harryho narození. Několik pozorných diváků si všimlo, že náhrobní kameny Potterových rodičů datují jejich smrt do roku 1981, což znamená, že Harry musel přijít na svět už v roce 1980 (známý byl jen den, ne rok jeho narození). Sága nás tedy postupně zavedla až do roku 1997. A proč je to tak fascinující? První kniha, Kámen mudrců, byla publikována právě v roce 1997. Skvěle promyšlený detail autorky J.K. Rowlingové tedy znamená, že příběh Harryho Pottera začíná v době svého konce.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

 

Stručná historie času

Ve světě, kde světlo a energie mohou vznikat použitím dřevěné hůlky a správné kombinace slov, kde lidé létají na košťatech a mění se na zvířata se zákony fyziky zdají jaksi irelevantní. Věda, zdá se, má v kouzelnickém světě Harryho Pottera pramalý význam, ale někteří čarodějové jsou jí přesto očividně fascinováni. Po další easter egg se opět vracíme k Alfonsu Cuarónovi a jeho Vězni z Azkabanu. Určitě si vzpomenete na krátký záběr na čaroděje míchajícího si svůj nápoj, aniž se vůbec dotkl lžičky. Čekajíc na vychladnutí horké tekutiny jsou oči našeho náhodného společníka zaměřené na čtení slavné práce Stephena Hawkinga - A Brief History of Time.

 

Slavné filmové odkazy a tajemství v Harry Potterovi, které jste (možná) přehlédli

Ohodnoť článek
819
Zdroj: whatculture.com