Doufáme, že ještě nejste z těch našich žebříčků a seznamů unavení. I v prosinci jich pro vás máme pár nachystáno, přičemž už tu byl Spielberg a jeho největší produkční pecky. Už nyní vám prozradíme, že vás čekají vánoční filmy pro velké kluky, TOP 10 Russella Crowea, druhá část nejočekávanějších filmů roku 2016 a mnoho dalšího. Při příležitosti 10. výročí od uvedení Ohnivého poháru v kinech a faktu, že v telce co chvíli začne maraton Potterů, jsme se rozhodli připravit si žebříček nejlepších filmů ze série o Harrym Potterovi. V redakci proběhla anketa a dopadla následovně:

 

8. Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Poslední místo bylo těsné, ale alespoň potvrdilo, že rozdělovat finále velkých sérií na dvě části je kontraproduktivní. Studio sice vydělá, ale kvalita filmu jde výrazně dolů. První část Relikvií smrti na to doplatila také a místy až otravnou vatou mnoho fanoušků i naštvala. To rozdělení bylo prostě zbytečné a natažené, i když je pravda, že stále šlo o dobrý film a každý z nás si závěr ságy užíval a tak mu nevadilo, že ve světě Harryho Pottera ještě chvíli zůstane. 

 

Seřadili jsme filmy Harryho Pottera od nejhoršího po nejlepší


7. Harry Potter a Tajemná komnata
Po úspěchu první části se rychle připravila druhá, která však již neoslnila. Oproti knize to bylo trochu více dětinské, herecké výkony byly snad ještě slabší, než v jednotce a v celkovém konceptu vyzní události druhé části poněkud zvláštně. Děj se zaměřil na Tajemnou komnatu, kterou bez povšimnutí kohokoliv v Bradavicích dali postavit těsně předtím, než z nich byl vyhnán Voldemort. Ukrývá se v ní Bazilišek, který se probudil a začal tyranizovat celé Bradavice. Pokud bych si měl vybrat nějaký film ze série, na který bych se podíval nejméně rád, byla by to právě Tajemná komnata.

 

Seřadili jsme filmy Harryho Pottera od nejhoršího po nejlepší


6. Harry Potter a Kámen mudrců
Kouzelný vstup do světa plného kouzel, magických bytostí, dobra, zla a vysněných Bradavic dopadl docela dobře. V době vydání šlo o velkou kino zábavu, která se již brzy dočká 15. výročí. Čáry, famfrpál, Voldemort, zakázaný les a mnohé další nám navždy utkvěly v paměti. Každý byl zvědavý, jak se tento svět podaří přenést na stříbrné plátno, Warner to udělal dokonale, přičemž vybral i skvělé dětské herce, kteří se stali součástí našich životů už navždy. S odstupem času však jde o příliš velmi rodinný film, na který se podíváme maximálně tak z nostalgie.

 

Seřadili jsme filmy Harryho Pottera od nejhoršího po nejlepší

 

5. Harry Potter a Ohnivý pohár
4. část znamenala velkou změnu. Z Harryho se již definitivně stával muž a musel se tak i chovat. Čelil největší hrozbě za poslední roky, několikrát byl blízko smrti, vstoupil do turnaje tří kouzelnických škol, nenáviděla ho celá škola, přišel o nejlepšího přítele a ještě se navíc nejen v Bradavicích začínaly dít divné věci. Hlavní postavy dospěly, užili jsme si pár kouzelnických soubojů, podvodní stvoření a úžasné draky, pánové, kdo se na ně netěšil? Všechno to dopadlo nadmíru dobře, no a kdo nebyl ani tak spokojen, mohl se těšit na skvělý finiš s Voldemortem. Až při postupném reflektování si vlastně vzpomínám, že to byl fakt povedený Potter, který se nedal zahanbit knížkou, neboť ta byla také nadmíru povedená. Až na ty Harryho vlasy.

 

Seřadili jsme filmy Harryho Pottera od nejhoršího po nejlepší

 

4. Harry Potter a Fénixův řád
Game Changer. I tak se dá nazvat pátý díl, ve kterém se toho událo mnoho. Jemně se načrtly viteály, Harryho propojení s Voldemortem, užili jsme si skvělého Garyho Oldmana coby Siriuse, skutečného Moodyho a na scénu zase jednou dorazil Voldemort, který byl ve filmech vyobrazen skutečně dobře a byl prostě cool. Každý díl Pottera něčím zaujal, většina Yatesoviek (režíroval všechny díly od 4. části) si byla velmi podobná, což je škoda, ale i ve Fénixově řádu jsme párkrát zůstali v němém úžasu. Scény s Drápem či na Ministerstvu vnitra byly úžasné, celkový feeling napříč celým filmem sliboval, že se blížíme do velkolepého finále a střet Brumbála a Voldemorta připomínal v porovnání s tradičními kouzelnickými duely něco jako souboje na začátku a na konci Naruta. Škoda, že jsme si takových megalomanských soubojů neužili víc.

 

Seřadili jsme filmy Harryho Pottera od nejhoršího po nejlepší

 

3. Harry Potter a Princ dvojí krve
Na Potterovku velmi temný, seriózní a další zásadní film. Už dávno to nebylo dětské, za to velmi atmosférické a závěr zachránil vše, co se skřípalo uprostřed stopáže. Dostali jsme více Snapea, více krve a celkově se nad Bradavicemi začaly vynořovat stále větší mraky, které nevěstily nic dobrého. Potěšily i scény s mladým Tomem Raddleyem, i když jich mohlo být více, přesně jako v knize. Filmové seznámení s viteály ale stálo za to. Princ dvojí krve měl pár chyb a chybiček, ty mu ale dokážeme odpustit.

 

Seřadili jsme filmy Harryho Pottera od nejhoršího po nejlepší


2. Harry Potter a Relikvie smrti - část 2
Blížíme se do finále článku a našeho výběru, zatímco jsme dorazili do celkového finále této ságy. Finále bylo snad nejvíce pokaženou scénou z celé ságy. Vždyť kdo se netěšil na Bradavický kruh a v něm probíhající rozhovor Toma Raddla s Harrym Potterem? A co jsme dostali? Létající duchy? Ach jo. I tak ale šlo o perfektní završení celého příběhu s oku lahodící bitvou o Bradavice (i když potenciál využit zdaleka nebyl), ukázkovou sekvencí v Gringotově bance, či emotivním koncem, který přijít musel a znamenal konec jedné překrásné ságy, ke které se všichni rádi vracíme. Stále máme však pocit, že se to mohlo zvládnout lépe a David Yates nebyl nejvhodnější volbou pro režírování tolika dílů. O to více se obáváme, co udělá s prvním dílem nové trilogie spin-offoů Fantastic Beasts and Where to Find Them.

 

Seřadili jsme filmy Harryho Pottera od nejhoršího po nejlepší

 

1. Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
Bezpodmínečně nejlepší film ze série a jeden z nejlepších fantasy snímků. Kořen úspěchu a kvality? Skvělá předloha, dějové zvraty, herci a v neposlední řadě brilantní režie Alfonse Cuaróna. Dětské filmy o Harry Potterovi rázem nabraly zcela jinou notu, ztemněla atmosféra, přišli na řadu mozkomorové a věci se ukázaly v pravém světle. Ani Harry už nebyl dokonalý čaroděj, ale snad nejvíce ukázal srdce a podstatu své osobnosti. Snad každý aspekt trojky byl úžasný a je velká škoda, že Cuarón nenatočil i jinou část. Bez jakýchkoliv okolků můžeme prohlásit, že jeho Vězeň z Azkabanu má podstatně navrch nad celou ságou.


PS: neříkejte mi, že jste při scéně, kdy Harry zakřičel Expecto Patronum, neměli alespoň jednou husí kůži.

 

Seřadili jsme filmy Harryho Pottera od nejhoršího po nejlepší

 

Souhlasíte s naším žebříčkem, nebo byste to popřeházeli zcela jinak? Který z filmů máte nejraději a který je zase podle vás nejkvalitnější? Můžete nám to ukázat jak v komentářích, tak i v anketě pod článkem. A poslední věc, co myslíte, jak dopadne očekávaný spin-off? Těšíte se na něj nebo byste byli raději, kdybychom se už do tohoto kouzelného světa nevrátili?

Najlepší film o Harrym Potterovi je:
Kameň mudrcov (1.)
784 hlasů
Tajomná komnata (2.)
369 hlasů
Väzeň z Azkabanu (3.)
3244 hlasů
Ohnivá čaša (4.)
1068 hlasů
Fénixov rád (5.)
906 hlasů
Polovičný princ (6.)
1140 hlasů
Dary smrti 1
185 hlasů
Dary smrti 2
1376 hlasů
Ohodnoť článek
206