Od uvedení nominací uběhl už téměř měsíc a do předávání nejcennějších sošek nám zbývají méně než 2 týdny, a tak je na čase, abychom se blíže a komplexně podívali na osmičku filmů, které dominují 87. ročníku Oscarů. Pokud vás zajímá, jak probíhá hlasování a kdo nás provede celým večerem, rozhodně si přečtěte tento článek. (Téměř) všechny filmy jsme mohli vidět v kinech, ale ty, které jsme vidět nemohli a zaujali nás, jsme už i tak viděli, že?

 

1. Grandhotel Budapešť 

Začneme dvojicí filmů, které budou bojovat o nejvyšší počet (9) sošek. Prvním z nich je Grandhotel Budapešť, rychlým spádem vyprávěný příběh zajímavých postav pod taktovkou Andersonovy (režisér a scénárista) originality. Příběh o legendě mezi hotelovými zaměstnanci - pánovi Gustavemu, který vždy plní přání svých zákazníků. Když mu ale jedna takováto zákaznice zanechá obraz a vzápětí naposledy vydechne (ne celkem dobrovolně), stane se Gustave (Ralph Fiennes) nejen nechutně bohatý, ale i trnem v oku pozůstalých, jejichž praktiky a osobní nájemný vrah (Willem Dafoe) nemají hranic. Taktéž utíká před policií a na vyřešení celé situace si musí poradit jen pomocí svého šarmu a mladým pomocníkem Zerem Moustafem (Tony Revolori), ze kterého chce vychovat svého nástupce. Film je kromě kategorie Nejlepší film nominován i v kategoriích: Režie, Kamera, Scénář, Výprava, Střih, Kostýmy, Masky a Hudba (Alexandre Desplat).

 

 

2. Birdman

Černá komedie režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita vypráví příběh (který budete buď milovat, nebo nenávidět) o herci Rigganu Thomsonovi (Michael Keaton) na sklonku své kariéry, který se v minulosti proslavil postavou Birdmana, ale nikdy se mu nepodařilo přeskočit jeho stín. Teď se Riggan snaží uspět na Broadway, kde pevně věří, že mu jeho režisérský debut a herecký výkon navrátí slávu. Premiéra se blíží, a když se zraní představitel hlavní mužské role, na doporučení herečky Lesley (Naomi Watts) a naléhání nejlepšího přítele a právníka Jakea (Zach Galifianakis) je nucen přijat Mikea Shinera (Edward Norton), který se chová jako neřízená střela, ale zároveň je zárukou tržby. Příběh točící se okolo příprav hry doplňují Rigganovy problémy s bývalou manželkou (Amy Ryan) nebo dcerou (Emma Stone), která u něj po odvykací léčbě pracuje jako sekretářka. Perfektně zvládnutá kamera bez střihu a dokonale herecké výkony řadí tento film mezi největší favority v kategoriích: Nejlepší filmy, Režie, Herec HR - Michael Keaton, Herec VR - Edward Norton, Herečka VR - Emma Stone, Kamera, Scénář, Zvuk a Zvukové efekty. Taktéž nevynechejte naši recenzi s hodnocením 8/10.

 

 

3. Kód Enigmy / The Imitation Game

Výjimečně film z evropské produkce, který je nominovaný až na 8 sošek (Nejlepší film, Režie, Herec HR - Benedict Cumberbatch, Herečka VR - Keira Knightley, Adaptovaný scénář, Výprava, Střih, Hudba - Alexandre Desplat, který má ve své kategorii dvě nominace). Příběh o válečném hrdinovi, profesoru matematiky a kryptoanalytikovi Alanu Turingovi (Benedict Cumberbatch), díky kterému byli nepřímo poraženo Německo, jelikož vyřešil německý šifrovaný kód Enigmy, zaujal celý svět. Příběh je vyprávěn pomocí flashbacků do minulosti, které se střídají se scénami ve vyslýchací místnosti, kde se Turing ocitá po zadržení agentem podezřívajícího ho ze špionáže. Ve filmu exceluje duo Benedict Cumberbatch a Keira Knightley, kteří tvoří manželský pár s osobitým druhem lásky, jelikož Alan nemá velký zájem o opačné pohlaví. Výjimečnost této jedinečné osoby dokazuje i fakt, že ukousnuté jablko v logu Apple je odkazem právě na Turinga, který spáchal sebevraždu právě zakousnutím do jablka napuštěným kyanidem. Pokud vás film zaujal, podívejte se i na recenzi, kde jsme filmu dali solidních 8/10.

 

 

4. Chlapectví / Boyhood

12 let natáčení přineslo skvělý, i když méně dramatický film, ve kterém režisér Richard Linklater celou dobu pracoval se stejnými herci. To přineslo neobyčejný film zachytávající dospívání chlapce Masona (Ellar Coltrane). Film vynikl hlavně zobrazováním obyčejných událostí, se kterými se dennodenně střetáváme v příběhu života. Na zlatou sošku je právem nominován herec v hlavní roli - Ellar Coltrane a Patricie Arquette za vedlejší roli, která ztvárnila roli jeho matky. Kromě těchto nominací se film, který se už teď zapsal do historie kinematografie, pokusí zabodovat i v kategoriích: Nejlepší film, Režie, Scénář a Střih. Všechno podstatné o filmu se dozvíte v naší recenzi.

 

 

5. Americký Sniper

Film nestárnoucího Clinta Eastwooda o Chrisu Kyleovi (Bradley Cooper), odstřelovači amerických jednotek SEAL s největším počtem potvrzených zabití, to je American Sniper. Film způsobující husí kůži téměř při každém záběru, bradatý Bradley Cooper podávající brilantní výkon a patřičná dávka amerického patriotismu udělala z tohoto filmu jeden z nejvýdělečnějších filmů uvedených na začátku roku. Film má šanci uspět v následujících kategoriích: Nejlepší film, Herec HR - Bradley Cooper, Adaptovaný scénář, Střih, Zvuk a Zvukové efekty.

 

 

6. Teorie všeho

Příběh o jednom z nejinteligentnějších lidí na světě - o Stephenu Hawkingovi. Film začíná v momentu, kdy byl Stephen ještě student, učitelé i spolužáci ho zbožňovali. Když se zamiluje do studentky Jane (Felicity Jones) a všechno vypadá tak, že se blíží ke svému osobnímu vrcholu, zažije nepříjemný pád v podobě diagnózy neléčitelného postupného ochrnutí nervového systému, které by mu mělo do dvou roků způsobit smrt. Čím víc se blíží hranice 2 let, tím pevnější a hektičtější je pouto novomanželů, kteří si nepřipouští odloučení. Film dominuje v kategoriích: Nejlepší film, Herec HR - Eddie Redmayne, Herčka HR - Felicity Jones, Adaptovaný scénář a Hudba.

 

 

 7. Whiplash

Film dokonalý téměř po všech stránkách. Jediný hudební film nominovaný na Oscara z letošní osmičky. Andrew (Miles Teller) je mladý jazzový bubeník, který se chce stát slavným a za splněním svého snu je snad schopen jít i přes mrtvoly. Dostává se do orchestru dirigenta Terence Fletchera (J.K. Simmons), který Andrewa dostane až na samotné dno. Film, který má šanci stát se filmovou legendou nejen díky vražedně procítěnému Simmonsovu výkonu, má šanci na 5 cen včetně Nejlepšího filmu, Herce ve VR - J.K. Simmons, Adaptovaného scénáře, Střihu a Zvuku. Tomuto filmu nechybí ani naše recenze s hodnocením 9/10.

 

 

8. Selma

Film, který do našich končin pravděpodobně ani nezavítá, to je Selma, jeden z množství biografických filmů o Dr. Martinu Lutheru Kingovi (David Oyelowo). Ten v roce 1965 vedl kampaň za zrovnoprávnění volebního práva černochů v Americe. V Americe se o filmu mluví jako o průměrném a ničím výjimečným a tedy můžeme jeho nominaci za Nejlepší film brát jako "do počtu". I když, vzhledem k tématu, na základě kterého je založen příběh, je jasné, že Akademie plná konzervativních starých bělochů nebude před tímto snímkem sklánět klobouky. Kromě této jedné nominace má film ještě jednu, a to za nejlepší píseň - Glory.

 

 

To je kompletní osmička filmů, která bude bojovat o titul nejlepšího filmu za minulý rok. Kdo je vaším favoritem, popřípadě, kdo vám chybí? I když chybí takové filmy jako Interstellar nebo Foxcatcher, nezapomenulo se na ně, jen nebojují o sošku za nejlepší film. Oba filmy mají po 5 nominacích v technických kategoriích, zatímco Fincherovo Gone Girl se dočkalo ignorace jen s jednou nominací za nejlepší herečku v hlavní roli (Rosamund Pike). Pro tento rok jsme se ale rozhodli Akademii nehejtovat, na což jsme ale měli právo. Pokud nás a vlastně celý filmový svět vytočí za rok znovu, můžete si být jistí, že si na nich smlsneme, a to minimálně na Filmkultu

Ktorý z filmov je vašim favoritom na zisk sošky pre najlepší film?
American Sniper
754 hlasů
Grandhotel Budapešť
398 hlasů
Birdman
186 hlasů
Chlapčenstvo/Boyhood
194 hlasů
Kód Enigmy/The Imitation Game
489 hlasů
Selma
32 hlasů
Teória Všetkého
402 hlasů
Whiplash
238 hlasů
Ohodnoť článek
0
Zdroj: csfd.cz, youtube.com
Foto: youtube