V prvé řadě bych chtěl zdůraznit, že i přesto, že se jedná o prvotřídní komedii, svým specifickým (rozuměj britským) humorem si nezíská každého a početné části obyvatelstva se vůbec nemusí líbit. Na druhou stranu by tento film mohl být zajímavým ozvláštněním a příjemnou substitucí za všechny Lásky Nebeské, Grinche a Rolničky, které rok co rok dostáváme naservírované na Štědrý den. Takže, proč ne?

 

 

Film britské skupiny Monty Python vznikl v roce 1979 jako jejich v pořadí druhý celovečerní snímek. Skupina o 6 hercích (Graham Chapman, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, John Cleese, Michael Palin) se proslavila svou komediální show plnou krátkých skečů tolik typických pro britské ostrovy. Jejich skeče, často velmi šílené, sklízely obrovský úspěch a z Pythonů se staly velmi brzo po vydání Monty Python's Flying Cirkus mediální hvězdy. I přesto ale vznik Života Briana nebyl vůbec jednoduchý.

 

Pythoni s nápadem na film přišli při turné s jejich prvním celovečerním snímkem Monty Python a Svatý Grál. Na jednu z otázek od novinářů, jaký film bude po Svatém Grálu následovat, odpověděl Eric Idle spontánně: Jesus Christ´s Lust For Glory". Skupina se poté myšlenky chytla a snažila se ji rozvést do celovečerní podoby. Bohužel, osud jim házel klacky pod nohy. Vznik filmu provázely velké finanční potíže a skupina tak dlouho nemohla sehnat dostatek financí na to, aby mohl vzniknout film, který plně odpovídal jejich představám. Nebýt George Harrisona, film vy vůbec nevzniknul. Legendární člen skupiny Beatles přišel ve správný čas s nabídkou, že Pythonům zafinancuje a pokryje veškeré náklady spojené s produkcí jejich budoucího filmu. Pythoni souhlasili a Harrison založil studio Handmade Films, které mimochodem funguje dodnes. Na otázku, proč to udělal, odpověděl Harrison stručně: „Prostě jsem chtěl vidět jejich další film."

 

George Harrison uprostřed

 

Výsledný film se pak dle mnoha žebříčků a anket zařadil mezi komediální klasiky a pravidelně se umísťuje na nejvyšších příčkách v hodnocení nejlepších komedií všech dob. Abyste si nezkazili zážitek z filmu, důrazně doporučuji podívat se na film v originálním znění. Pouze tak vynikne perfektní herectví všech hlavních představitelů.

 

Snímek je příběhem Briana Cohena (původně Brian of Nazareth) parodující život Ježíše. Ač se skupina mnohokrát vyjadřovala, že film není parodií na Bibli, ale na slepé následování řečeného, najdeme zde mnoho společných bodů. Popravdě řečeno, ''mnoho'' je nedostačující.

 

Už v první scéně (následuje perfektní animace Terryho Gilliama) je nám předložen obrázek narození Ježíše. Jenže dojde k záměně a Tři Králové, místo aby přišli a oslavovali narození spasitele, netrefí chlév a dorazí do domu Brianovy matky (kterou mimochodem hraje Terry Jones), kde se právě narodil ve stejný čas jako Ježíš náš hlavní hrdina Brian Cohen. S jeho životem poté lomcuje puberta a v dospělosti se mnohokrát setká s opravdovým Ježíšem. Shodou náhod se Brian při útěku před římskými vojáky (po praktikování graffiti!) dostává do pozice kazatele a podaří se mu získat na svou stranu početné davy, omylem. Sled následujících události je pak šílený kolotoč plný narážek na Římany, následování náboženství a trefných komických situací parodující prakticky veškeré aspekty tehdejší doby.

 

  

Nutno říci, že všechny scény ve filmu obsažené působí jako sled skečů, které propojuje příběh o životu jednoho chudáka, který je neprávem považován za spasitele. Ve filmu se objeví i historická persóna Pilát Ponský (mile hrající Michael Palin), která má na život Briana, tak jako na život Ježíšův, veliký vliv. Až budete tento film sledovat, vězte, že scéna s Pilátovým přítelem Biggem Dickem byla zahraná pomocí nic netušících herců, kteří dostali od režiséra (Terry Jones) jediný úkol – nesmát se.

 

Všechno je zde podáno s grácií a humorem Monty Pythonům vlastním. Nečekejte Ameriku, vždyť už jenom všechny hlavní postavy zde hraje pouze 6 členů skupiny, dohromady přes 40 postav. Nezáleží na pohlaví - muž, žena, malomocný, zdravý, křesťan, pohan, všechno podané způsobem, kterého je schopné pouze tohle geniální britské uskupení. Film vytváří často nezapomenutelné postavy, na které budete vzpomínat ještě dlouho potom, co zazní finální písnička Always Look on the Bright Side of Life a poslední život na kříži vydechne. Tato píseň se taky za poslední roky stala tou nejčastěji hranou na britských pohřbech. Až uslyšíte, poznáte proč.

 

 

Po premiéře, logicky díky kontroverznímu tématu, byl film v mnoha zemích zakázán a způsobil bouři nevole mezi všemi zapřisáhlými křesťany. V Irsku se nemohl promítat dlouhých 8 let a ve Švédsku ho uváděli s nápisem "Film tak vtipný, že ho v Norsku zakázali". John Cleese na adresu všemožných církví, které proti filmu protestovaly, vtipně poznamenal, že se jim je po 2000 letech konečně povedlo svést všechny dohromady.

 

Jestli máte rádi komedie, nejste zarytý puritán a nevadí vám trocha britského humoru, je tenhle film ten pravý na ozvláštnění vánočních svátků a pozvednutí nálady při tom hnusném jarním počasí, které teď venku panuje. 

 

Pro zdatnější angličtináře doporučuji poslechnout rozhovor konfrontující Johna Cleese a Michaela Palina s církevními představiteli

 

Ohodnoť článek
0
Zdroj: imdb.com