Ve věku 75 let nás navždy opustil oblíbený všestranný herec Rutger Hauer, který 19. července 2019 zemřel doma v Nizozemsku po krátké (blíže nespecifikované) nemoci. Jeho pohřeb proběhl dnes. Smutnou zprávu potvrdil jeho agent Steve Kenis.

 

Rutger Hauer se narodil v roce 1944 v nizozemském městečku Breukelen a když mu bylo 15 let, utekl z domova, aby se přidal k námořnictvu. Po návratu studoval herectví a se svou bohatou hereckou kariérou začal už koncem 60. let minulého století. Jeho nejznámější rolí je bezpochyby postava replikanta Roye Battyho v kultovní sci-fi klasice Blade Runner od Ridleyho Scotta.

 

Zomrel Rutger Hauer, predstaviteľ replikanta Roya Battyho z kultového Blade Runnerovi

 

Jeho krásný závěrečný monolog (se kterým přišel sám herec) přitom patří k těm nejlepším v historii kinematografie. A vidět jsi ho mohl i ve filmech jako například LadyhawkeThe HitcherFlesh+BloodThe Legend of the Holy DrinkerSin City či Batman Begins. Nevyhýbal se však ani rolím v televizních seriálech. Zmiňme alespoň projekty Escape from Sobibor, Fatherland nebo True Blood.

 

Hauer se během svého života angažoval také v sociálních věcech. Byl sponzorem enviromentální organizace Greenpeace i zakladatelem Starfish Association, a tedy neziskového programu na pomoc obětem AIDS. Samozřejmě, jeho rodině a přátelům vyjadřujeme soustrast.

 

Ohodnoť článek
4
Zdroj: variety.com