Witcher pravděpodobně nikdy nebude tak oblíbený jako sága Písně ledu a ohně od Martina. Sapkowski ale udělal kus skvělé práce, na níž se dá stavět ještě pěkných pár dekád. Nyní se o to pokusí i Netflix, přičemž my už nějaký ten týden máme venku i první teaser trailer. Jelikož však nemá Zaklínač tolik šílených fanoušků jako GoT, ani ty rozbory a teorie nejsou v tak velkém množství.

 

I tak se ale internet pokusil uhodnout, jaké scény z knih jsme vlastně v traileru viděli. A pokud jsi je četl i ty, zřejmě jsi jednu či dvě poznal sám. V článku se tedy podíváme na to, co z knih se přesně dostane i do seriálu. Nic však nemusí být 100%, a proto ber následující spekulace a informace s rezervou. No a pokud jsi knihy nečetl, v tom případě nevím, co v tomto článku vůbec děláš, protože zde budou spoilery a zkazíš si zážitek.

 

 

Hned na začátku videa Geralt bojuje v jakýchsi chodbách či kryptě s neznámým monstrem. Jsme však přesvědčeni, že jde o Strygu. V povídkové knize The Last Wish je Stryga ve skutečnosti dcera krále Foltesta a Geralt ji musí zneškodnit a vyléčit, aniž by ji zabil, což se ukáže jako nesmírně obtížný úkol.

 

S největší pravděpodobností tu máme Kikimoru. Hráči si musí uvědomit, že Geralt není žádný Superman... ehm. V knihách nezabíjel monstra tak často. Více soupeřil s lidmi a jinými překážkami v cestě za Ciri. Nemluvě o tom, že monstra byla v knihách mnohem nebezpečnější než ve hrách.

 

 

Přítomný by měl být i příběh z povídky Lesser Evil. V ní Geralt zkříží své meče s Renfri a jejími silnými šermíři. Mluvíme o povídce, která Geraltovi vysloužila přezdívku Butcher of Blaviken (překlad snad není potřeba). S ní jsou ztotožněni i hráči, a proto ti více neřeknu. Věz, že se máš na co těšit, protože jde o jednu z nejlepších zaklínačských povídek. Společně s příběhem o Stryze dokonale představí tento svět nováčkům, potěší hráče a uspokojí čtenáře. Showrunnerka seriálu Lauren S. Hissrich očividně ví, co dělá.

 

V teaseru vidíme i Yennefer ještě před tím, než použila magii na to, aby byla výrazně krásnější. Následně je ukázána i ve společnosti Istredda. Ten se objevil také ve skvělé povídce A Shard of Ice. Yennefer u něj však ještě nevypadá v celé své kráse.

 

 Aard v akci?

 

Tuto scénku si z knihy také nevybavíš. Showrunnerka už potvrdila, že budou ukazovat i v věci, které jsou v knihách jen naznačené nebo párkrát bezděčně zmíněné. Že měla Yen hrb a problémy se svým tělem, je implikované Geraltovými poznámkami a v Lady of the Lake, kdy Yen myslí zabloudí do minulosti po úderu do hlavy a vzpomíná, jak ji Tissaia zachránila.

 

Záběr s Ciri v lese by mohl odkazovat na povídku Sword of Destiny. V ní Ciri utekla před dohodnutým manželstvím a ocitla se v „péči“ Dryád v Brokilonu (níže na obrázku najdeš Eithné). Povídka představuje Ciri jako 11letou dívku. V seriálu bude však Ciri očividně starší, s čímž máme trochu problém. Za pár let už bude herečka dávno za stádiem, v němž z ní maskéři budou moci učinit malé děvčátko. Nemluvě o tom, že zpracovat samotnou ságu potrvá roky, a až na jejím konci má 17 let.

 

Eithné z Brokilonu

Rozbor traileru pre Zaklínača: Ktoré scény, príbehy a postavy z kníh sme videli a na čo sa môžeme v 1. sérii tešiť?

 

Herečka Freya Allan má však již nyní 17 a určitě ještě pár let potrvá, než se dostaneme pryč z povídkového světa. Je však možné, že v seriálu uvidíme kombinaci ságy a povídek (nakonec, v první sérii je údajně Cahir, ale zbytek Geraltovy skupiny ze ságy chybí).

 

Případně se některé budou ignorovat, a tak jejich zpracování nezabere více než dvě série. Je tu však i možnost, že si scénáristé vymyslí i své vlastní příběhy. Svět Zaklínače nabízí nesmírné množství potenciálu pro emocionální, brutální a nezapomenutelné postavy a události, což už dokázali tvůrci her.

 

Ostrov Thanedd. Událo se tam toho nesmírně mnoho. nachází se
na něm dívčí kouzelnická škola Arethusa, kde se jistý čas ohřívala i Ciri.

Rozbor traileru pre Zaklínača: Ktoré scény, príbehy a postavy z kníh sme videli a na čo sa môžeme v 1. sérii tešiť?


Podíváme se zřejmě i do Arethusy jelikož nám teaser ukázal její rektorku Tissaiu v podání MyAnny Buring a zároveň i ostrov Thanedd. Krátce nato se ukáže i Myšilov/Mousesack, známý jak fanouškům knih, tak her. Zahrál si ho Adam Levy, ale nějakou tu podobu s herním zobrazením budeš hledat marně. Za to málo, co se v knihách objevil, stihl ukázat, jak speciální a dlouhověký vztah s Geraltem mají.

 

Tissaia a Myšilov

Rozbor traileru pre Zaklínača: Ktoré scény, príbehy a postavy z kníh sme videli a na čo sa môžeme v 1. sérii tešiť?

Rozbor traileru pre Zaklínača: Ktoré scény, príbehy a postavy z kníh sme videli a na čo sa môžeme v 1. sérii tešiť?


Krátký prostřih z Ciri na poušti může zase odkazovat přímo na příběhy, ve kterých Ciri cestovala časem a prostorem a ocitla se na poušti zcela sama. V první sérii se však ničeho podobného nedočkáme, což vyvrátila už i samotná showrunnerka. Uvidíme ale Královnu Calanthé, Lvici z Cintry a Ciriinu babičku a matku Pavetty, která udělala Nilgaardu na čele mnoho vrásek.

 

Calanthé

Rozbor traileru pre Zaklínača: Ktoré scény, príbehy a postavy z kníh sme videli a na čo sa môžeme v 1. sérii tešiť?

 

Je zřejmé, že se dočkáme i nějakých válečných bitev. Konkrétně půjde o střety Severních království s černými Niflgaarďany (zdá se, že to příšerně levně vypadající brnění bylo skutečné, ach). Dále zřejmě uvidíme i poražení Cintry (1:11 v traileru). Zbývající scény se odehrávají až příliš rychle, ale z jednotlivých stotinových záběrů se ještě dá něco vyčíst.

 

Podle všeho jsme totiž viděli i Pavettu a Dunyho. Půjde o zpracování povídky A Quiestion of Price, takže se podíváme i na Skellige. Poznáme tu klíčové postavy a zjistíme více o Geraltovi a jeho osobnosti. Prozrazovat úplně všechno by však byla škoda. Více se o postavách a hercích dozvíš v našem nedávném a rozsáhlém článku.

 

Pavetta a Duny

Rozbor traileru pre Zaklínača: Ktoré scény, príbehy a postavy z kníh sme videli a na čo sa môžeme v 1. sérii tešiť?Rozbor traileru pre Zaklínača: Ktoré scény, príbehy a postavy z kníh sme videli a na čo sa môžeme v 1. sérii tešiť?

 

A teď trochu víc spekulace. 8 jednotlivých epizod by mělo zpracovat následujících 8 povídek vypsaných níže. Že se skutečně dočkáme Bitvy o Sodden nasvědčují i zprávy o natáčecích lokacích. Momentálně je však zbytečné řešit obsah epizod podle povídek, neboť je nemáme potvrzené. Velice snadno si je ale můžeš přečíst ze zvědavosti i na internetu. Doporučujeme však zakoupení všech knih. Stojí za to, ať už jsi fanouškem tohoto světa a postav, nebo ne.

 

  1. The Lesser Evil

  2. Edge of the World

  3. The Witcher

  4. A Question of Price

  5. The Last Wish

  6. Bounds of Reason

  7. Sword of Destiny

  8. Something More/Battle of Sodden

Neboj se, Geralt bude mít i druhý meč. Ve hrách se využíval koncept dvou mečů, v knihách však v drtivé většině využíval ocelový meč jak na lidi, tak monstra.

 

V tomto twitterovém vlákně uvidíš i kousek ze stříbrného meče

 

 

 

PS: V traileru je na setinu sekundy i Emhyr var Emreys, císař Nilfgaardu. Ale pokud jsi jen hrál hry a nečetl knihy, nikdy ho nepoznáš.

 

PS2: Henry Cavill v castingovém boji porazil dalších 200 uchazečů. Svému agentovi vyvolával každý den. – Byl jsem velmi otravný".

 

 

Ohodnoť článek
8
Zdroj: cbr.com, reddit.com, screenrant.com, cbr.com
Foto: Netflix