Po roce se opět vracíme do městečka Hawkins, kde si pro nás Shawn Levy a bratři Dufferovi společně s Netflixem připravili další sci-fi dobrodružství. Děti opět o něco více vyrostly, nakonec, od událostí 2. série uběhl už celý rok. El a Mike spolu tráví každou možnou minutu času, což začíná štvát nejen Hoppera, ale i jejich kámoše. Billy je městský frajer a balí ženské na koupališti, Dustin si našel sexy přítelkyni a Will odmítá dospět.

 

Dufferovi umí pracovat s postavami (až na jednu velmi divnou výjimku) a dokáží nás navnadit na jejich další dobrodružství. Výborně ohýbají jejich charaktery a budují emocionální spojení. Jako vždy, postavy jsou na vrcholu i v 3. sérii Stranger Things. V ní se vracejí všichni přeživší z minula, bohužel, připojuje se jen jedna klíčová nová postava. Řeč je o Robin (Maya Hawke) v podání dcery Ethana Hawka. Jde o vynikající a skvěle zahraný přírůstek do rodiny tak trochu střelených dětí.

 

Bohužel, ani po konci série netušíme, zda se k nim hodí a zda mezi nimi funguje chemie, protože Robin se, podobně jako Steve, se svými kamarády setká až ve finále. Někomu se rozdělení postav do skupinek může líbit, ale mně jejich společné interakce velmi chyběly. Obzvláště Jonathanovo a Steveovo „otcovské“ hlídání dětí s baseballkou či brokovnicí.

 

 

3. séria Stranger Things ponúka skvelé a emotívne scény, úžasné postavy, avšak nekonečne sa opakujúci koncept (Recenzia)

 

Jakoby tvůrci nedokázali pořádně využít čas, který měli k dispozici. Den po jejím zhlédnutí mám dojem, že si více pamatuji z první či druhé série, přestože jsem je viděl v době vydání. Jakoby se v nich událo mnohem více, přestože byly stejně dlouhé (pouze 2. série měla o epizodu více). Postavy, které měly mezi sebou vynikající chemii, mají nyní v některých případech v rámci celé série tak 2 dialogy, jiné zase neprohodí ani jedno slovo (Jon a Steve, Hopper a většina děcek...)

 

A přestože všechny fungují skvěle, i zde se najde výjimka. Nejsem si totiž vůbec jistý, jestli jsem nezmeškal nějakou mezisérii, během níž se Hopper značně změnil. Ať už jako „otec“ El, jako policista či jednoduše jeho charakter jako takový. Místy se chová zcela dětinsky, respektive jako úplný magor. Dost mě to vytrhávalo z děje a nedokázal jsem pochopit, proč tu postavu tak zhovadili. Obzvláště, když šlo o nejlepšího dospěláka v seriálu.

 

Kromě něj nemají ostatní dospěláci hodně prostoru. Už tradičně je na obrazovce Winona Ryder jako Willova a Jonova matka Joyce, ale své místečko na výsluní si užívá i místní konspirační teoretik Murray. Bohužel, ostatní zajímavé postavy z minulých sérii dostaly maximálně tak pár vteřin.

 

 

3. séria Stranger Things ponúka skvelé a emotívne scény, úžasné postavy, avšak nekonečne sa opakujúci koncept (Recenzia)

 

Jak divák to však velmi nevnímáš. Jde o povinnost recenzenta přemýšlet o každé jedné epizodě. Během sledování mi toho však až tak mnoho nevadilo, protože jde o stále o zábavný seriál s fungujícím, i když repetitivní konceptem. Naši hrdinové si na začátku užívají život a řeší své dětské problémy. Z ničeho nic se však ukáže monstrum, ohrozí celý Hawkins a jediní schopni zastavit jsou teenageři a alkoholický šerif společně s přemotivovanou matkou roku.

 

Ani po událostech prvních dvou sérií vládu absolutně netrápí, že Hawkins už nikdy nebude obyčejným a bezpečným městečkem. Ve městě nenechali jediného agenta a nemají nablízku ani žádnou základnu. Co na tom, že zlo, které se tam ukrývá, je schopné pohltit svět. Pokud se objeví i potřetí, naši 13letí agenti vyzbrojení prskavky a vysílačkami nás zase všechny zachrání. Po 3. sérii je již tato logika skutečně otravná, protože bourá jakékoliv logické uvažování a zákony zdravého rozumu v celém světě.

 

I toto se však dá odpustit, kdyby byl seriál originálnější a dokázal diváka něčím překvapit. Design potvůrek je však celkem nudný (Demogorgon stále vládne) a ničím výjimečný. Zaujmou akorát, když mluví skrz jednu ze svých obětí. Škoda, že jsme se podobných interakcí nedočkali více. Monstra by mohla nabrat určitý tvar, odhalit své konkrétní cíle a získat jakousi ideologii, na níž by mohli tvůrci více budovat mytologii a jejich původ/charakter. Stále však jde pouze o poloretardované příšerky z Upside Down.

 

3. séria Stranger Things ponúka skvelé a emotívne scény, úžasné postavy, avšak nekonečne sa opakujúci koncept (Recenzia)

Apropo, Upside Down. Geniální, temné zrcadlo městečka Hawkins, kde horor číhá na každém kroku. Místo, které se přičinili o většinu hororové atmosféry a napínavých scén. Tak přesně to se v celé sérii objevuje asi na takových 30 sekund. Že jde o velké zklamání, to nemusím zdůraznit snad nikomu. Každý, kdo viděl předešlé dvě série, ví, jak silná pozitiva do seriálu přináší. Společně s jeho absencí se vytratila i jakákoliv hororová atmosféra (přítomno je jen pár krátkých scén) a ubralo se i na napětí.

 

Po celou dobu nám tvůrci dávají najevo, že děcka jsou v bezpečí a my se tak o ně vůbec nemusíme obávat. No a také ta smrt jedné z postav na konci je směšná, protože nám ji vůbec neukáží (zato se kamera rázně zaměřuje na to, kam ta postava stihla uniknout). Ve 3. sérii je také o něco méně humoru a celé to zachraňuje několik úžasných scén, které pracují buď s nostalgií, sci-fi prvky nebo s postavami jako takovými. Na těch také prakticky stojí celý seriál.

 

Abychom si to tedy shrnuli... seriálu silně chybí angažovanost Upside Down, vymizelo napětí a hororová atmosféra, přibyla jen jedna super postava (ty zbývající nestojí ani za zmínku), postavy se rozdělily do skupinek a jejich společné interakce tak citelně chybí, no a i té akce či sci-fi prvků je jaksi pomálu. Seriál ničím nepřekvapí, hraje to na jistotu, chybí mu originalita a rozšíření mytologie (ať už z hlediska El nebo monster/Upside Down).

 

 

3. séria Stranger Things ponúka skvelé a emotívne scény, úžasné postavy, avšak nekonečne sa opakujúci koncept (Recenzia)

Nicméně, máme tu skvělý soundtrack, milované a skvěle napsané postavy, slušné herce a technickou stránku, několik brilantních scén (hlavně Neverending Story dokonale pracuje s motivem Stranger Things), teenagerské útrapy v 80. letech a skvělou linku Robina, Dustina, Steva a Ericy, která převyšuje všechny ostatní, a čas strávenými s touto čtyřkou si nesmírně užiješ.

 

Na 3. sérii Stranger Things se stále úžasně dívá. Je to zábavné, dobře natočené, s kvalitními triky a postavami, které bychom sledovali i v dokumentárních filmech o vaření. A i když koncept funguje a dá se z něj těžit na mnoha frontách, já osobně začínám cítit jistou únavu materiálu, který nedokáže nabídnout nic originálního a stále se točí dokola.

 

Vzhledem k tomu, že si tuto jízdu ale stále užívám, uděluji 3. sérii slabších sedm bodů z deseti. A to hlavně díky vynikající finální epizodě. Umím si představit, že právě ta mnohým uslzí oči.

 

 

3. séria Stranger Things ponúka skvelé a emotívne scény, úžasné postavy, ale aj nekonečne sa opakujúci koncept (Recenzia)

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Ohodnoť článek
7
Foto: Netflix