Dark ve své první sérii nabídlo netradiční pohled na osudovost a svou komplexní dějovou kostrou zahrnující cestování v čase dokázal seriál zamotat hlavu nejednomu z nás. Německý mysteriózní projekt z produkce Netflixu nabídl víc otázek, než jich dokázal zodpovědět, a proto jsme byli zvědaví, jakou cestou se ubere dále.

 

Zatímco se první série nesla v motivu poznávání třech časových rovin a pochopení cestování v čase, ta druhá se zarývá hlouběji do nitra postav a jejich vzájemných interakcí. Od poslední epizody uplynulo už šest měsíců, Jonas se ocitá v postapokalyptickém světě budoucnosti a chce zachránit své blízké.

 

Jeho postava je rázem aktivnější a o něco vyspělejší. Začíná chápat svůj osud a s vidinou tragické budoucnosti bude chtít udělat vše proto, aby zastavil tajemnou skupinu Sic Mundus, která má své vlastní kruté plány. Dokázalo tedy Dark plné paradoxů a zvratů opět potrápit naše mysli a udržet si kvalitu?

 

 

Mysteriózny Dark je opäť mindfuckovým kolotočom plným prekvapení, tajomstiev a cestovania v čase (Recenzia)

 

Tvůrci si tentokrát zvolili kratší formát v podobě osmi epizod s téměř hodinovou stopáží. Části si i nadále udržují stejné tempo a přestože jsou některé otázky z první série zodpovězeny, přichází mnohem víc nových. Postavy se nacházejí většinou ve čtyřech, místy až v pěti časových rovinách, a tak se v tom divák dokáže občas na chvíli ztratit.

 

Dark je jeden z těch seriálů, u kterého je třeba opravdu zapojit hlavu a dávat pozor na detaily. Hlavní protagonisté cestují z jedné roviny do druhé, přičemž potkávají své mladší nebo starší já a snaží se pochopit svůj osud. Ten je podle nastolených pravidel cestování v čase těžké změnit a postavy to přivádí k momentům, které jsou o to víc emocionálnější.

 

Velkým příkladem je i šestá epizoda odrážející charakterový vývoj Jonase, zasahujícího do své minulosti a jeho lásku k Marthě. Epizoda je pro mě osobně jednou z těch nejlepších, jaké jsme mohli vidět na našich obrazovkách v uplynulých měsících.

 

Celkově však scénář o chlup zaostává za první sérií. Na druhou stranu však nabízí pár nabitých scén plných emocí a neobsahuje žádná hluchá a nudná místa. Herci hrají opět na výbornou a city mezi Jonasem a Marthou jsou vedle všech dějových odboček v cestování časem příjemným závanem.

 

 

Mysteriózny Dark je opäť mindfuckovým kolotočom plným prekvapení, tajomstiev a cestovania v čase (Recenzia)

 

Středoškolská skupinka v podání zmíněné Marthy, ale i Bartosze, Franzisky a Magnuse je také lépe zakomponována do příběhu a už jen nečeká na to, co se v jejich okolí stane. Bere věci do vlastních rukou a hledá odpovědi.

 

Nespí ani Clausen, vedoucí speciální jednotky, který si klade otázky, na které chceme znát odpověď i my. Proč z města nikdo neodchází, jaká je skutečná identita některých postav a co se to vlastně děje s elektrárnou?

 

Nesmíme zapomenout ani na geniální spojení soundtracku a vizuálu, které opět kraluje nad ostatními seriály. Hudební motiv z první série je opět přítomen a velmi pomáhá při tvorbě atmosféry. Na stejné úrovni je i kamera a mírně ponurý grading lahodící lidskému oku.

 

Tajemna je více a více, přičemž poslední sekundy finální epizody s neočekávaným zjevením tento fakt jen potvrzují. Proto bude velmi zajímavé sledovat, co tvůrci zamýšlejí ve třetí sérii. O ní jsme tě informovali už ve starším článku. A vypadá to tak, že se svět Dark ještě o něco rozšíří.

 

 

Mysteriózny Dark je opäť mindfuckovým kolotočom plným prekvapení, tajomstiev a cestovania v čase (Recenzia)

 

Druhá série tedy opět potvrzuje nastolenou kvalitu a pokulhává jen kvůli své komplexnosti. Pokud sis oblíbil tu první, rozhodně se máš na co těšit. Pootevřená dvířka do finálního zakončení příběhu tak slibují další dávku mindfucků.

 

Ode mě si tedy odnáší osm bodů z deseti, přičemž tu první mám v pomyslném žebříčku výše než můj kolega Dušan, který se zhostil recenze a udělil její šestku. Finále trilogie by měl Netflix představit již příští rok, no a my tě o něm budeme určitě informovat.

 

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Ohodnoť článek
1