Máme tu opět sobotu, což znamená, že dorazilo další vydání naší rubriky Tipy na filmy. V ní ti už klasicky nabídneme trojici skvělých projektů, kterým bys určitě měl dát šanci.

Oskar Almássy – Ďáblův advokát (The Devil's Advocate, 1997, režie: Taylor Hackford)

Satanistický horor, nadpřirozený thriller nebo soudní drama? V případě strhujícího Ďáblova advokáta můžeme mluvit o všem z jmenovaného. Snímek vypráví o mladém právníkovi (Keanu Reeves), který je pro vítězství v soudní síni schopen udělat cokoliv. Dokonce i obhajovat lidi, o kterých ví, že jsou vinni.

 

I díky tomu si ho všimne samotný Lucifer (Al Pacino) a nabídne mu práci ve své prestižní firmě. Má s ním však mnohem větší plány, než by se mohlo zdát.

 

Snímku dominují zejména výborně napsané dialogy, podmanivá výprava a skvělí herci. A to v první řadě Al Pacino a jeho mistrovský herecký koncert, díky kterému je právem považován za jednoho z nejlepších filmových Luciferů. Parádní devadesátková záležitost! 8,5/10

 

 

Dušan Šutarík – Everybody Wants Some!! (2016, režie: Richard Linklater)

Před časem jsem ti na tomto místě doporučil výbornou coming-of-age komedii Dazed and Confused od Richarda Linklatera. Dá se říci, že Everybody Wants Some!! je jakýmsi jejím duchovním pokračováním.

 

Tentokrát je v centru dění skupina baseballových hráčů, kteří si užívají poslední dny léta před nástupem na vysokou školu. Ve zkratce se dá říci, že Linklater pokračuje v poetice Dazed and Confused. Opět nejde primárně o příběh, ale o atmosféru pohody, kamarádství a romantických eskapád hlavních hrdinů (zejména tedy prvňáka Jakea v podání Blakea Jennera).

 

Skvělému dojmu pomáhají také sympatické postavy a schopni herci (kromě Jennera například i Tyler Hoechlin či Zoey Deutch). Pokud máš rád nezávislé coming-of-age komedie, rozhodně bys měl dát snímku šanci. 9/10

 

Šimon Kucka – Po zavírací době (After Hours, 1985, režie: Martin Scorsese)

Velmi netradiční snímek od Martina Scorseseho nese název Po zavírací době a zavede tě, jak jinak, do New Yorku. Blíže se poznáváme s hlavním hrdinou jménem Paul Hackett (Griffin Dunne), bezvýznamným úředníkem s nezajímavým životem. Vše se ale rázem změní, když se po úředních hodinách vydá do restaurace, kde potkává Marcy (Rosanna Arquette).

 

Dá se s ní do řeči a ona ho pozve k sobě do bytu. To, co ale bude následovat poté, Paul nečekal ani v těch nejdivočejších snech. Pokud bych před zhlédnutím filmu nezjistil, že za ním stojí Martin Scorsese, automaticky bych ho přiřadil k tvorbě Davida Lynche, mistra v mysteriózních a surreálný výtvorech.

 

Zběsilá jízda z pera Josepha Miniona ti nedá celou hodinu a půl vydechnout a ty se můžeš akorát tak usadit a vychutnávat si, co vidíš a slyšíš (za skvělým soundtrackem stojí Howard Shore). Můžeš mi věřit, že ať se jakkoli snažíš uhodnout, co přijde v následující scéně, nepodaří se ti to. V závěru vše do sebe hladce zapadá a mně nezbývá, než Scorsesemu zatleskat a ocenit filmařské kvality rodáka z Little Italy, který očividně umí točit i něco jiného​než jen gangsterky. 8/10

 

Ohodnoť článek
0
Foto: Warner Bros.