Co si budeme namlouvat, všem nám bylo jasné, jak to asi dopadne. Existují prostě filmy, u kterých i půl roku před premiérou víme, že to nebude bůhvíco. Myslet si o tom můžeš cokoliv, ale spojení neověřených či nezkušené tvůrců, slabé trailery a pachuť nejistoty je u některých snímků výrazná (Dark Phoenix, Men in Black, Robin Hood...).

 

Natočíš Ctihodného občana, Rychle a zběsile 8 či Straight Outta Compton a oni ti následně hodí teenagersko-rodinnou sci-fi komedii? Ale no tak. F. Gary Gray je šikovný režisér, který umí pracovat s akcí, postavami a hlavně serióznějšími tématy. Není to typ člověka, který si bude užívat duhové dialogy. A přesně to mu v Sony dali za úkol.

 

Men in Black: International se dá vnímat jako velmi, velmi jemný reboot, ve kterém se původní trilogie neignoruje, ale ani se na ni velmi nenavazuje. V centru dění se stejnou měrou ocitnou M (Tessa Thompson) a H (Chris Hemsworth). Vzhledem k tomu, že spolu už natočili dva filmy (a dost jim to v nich seklo), by člověk předpokládal, že potáhnou i další projekt. Bohužel, jejich vzájemná chemie je zcela mizivá a jako pár si je divák vůbec neoblíbí.

 

Men in Black je nevýraznou akčnou komédiou po všetkých stránkach, ktorej sa okrem trikov nepodarilo takmer nič (Recenzia)

 

Za to však můžeme vinit hlavně scénář. O ten se postarali tvůrci Iron Mana a Transformers: The Last Knight. Nejenže je příběh zcela nezajímavý a bezduchý, stejně bezcitně se chová i ke svým postavám. M střídá mezi bystrým sidekickem a nováčkovským nerdem, no a H se prakticky jen tváří sexy, podsouvá vrcholně nevtipné gagy a tváří se jako Bůh mezi mimozemšťany. Pokud je toto nejlepší agent v řadách Men in Black, organizace má opravdu velké problémy. Obzvláště, když nejlepšího agenta začne o vesmírných zbraních poučovat někdo, kdo nosí oblek 2 dny.

 

Thompson a Hemsworth v tomto filmu nemají co hrát. Jejich postavy nečeká žádný vývoj a není jim dopřána ani žádná scéna charakterizující jejich charakter či motivace. Jsou jen navenek cool, ale uvnitř prázdnými karikaturami v sci-fi světě, který vlastně ani příliš sci-fi není. Zapomeň na mluvící psy, hláškující mimozemšťany či jejich nesmírně cool design. Všechny ty úžasné scény s jinými rasami z předešlých dílů úplně zmizely. Ve čtvrtém díle jsou jen součástí prostředí.

 

To jediné i MiB: International zachraňuje od úplného propadáku. Tempo je slušné a Gray střídá jednu lokaci za druhou. Navíc je propojuje akčními složkami, takže se divák sice nudí, ale pokaždé se může alespoň na chvíli soustředit na nové dění. To však za mnoho nestojí, protože se nezajímáš o postavy a všechny dějové zvraty (tedy... asi tam byl jen jeden?) odhalíš už asi v první půl hodině. Že nedává smysl, je už druhá věc.

 

Men in Black je nevýraznou akčnou komédiou po všetkých stránkach, ktorej sa okrem trikov nepodarilo takmer nič (Recenzia)

 

Jde spíše o trikovou atrakci pro (maximálně tak) 13leté kluky, kteří vlastně ani sérii neznají a přijdou jim cool trapné hlášky a hi-tech zbraně střílející modré paprsky. Potěší tak skutečně jen triky (u blockbusteru by ale mělo jít o standard), odkaz na předešlou trilogii či skvělý design záporáků. Mnoho prostoru však nemají a už vůbec nemluví. Jde tak jen o další povrchní atrakci.

 

Men in Black: International není žádný velký průšvih. Je to prostě film, který selhává ve všem, o co se pokouší. Nijak tě však neurazí, akorát se budeš pekelně nudit. Vše na plátně je totiž extrémně nevýrazné. Mluvit o promarněného potenciálu je zcela zbytečné. Zde se ho ani nedotkli. Jde o sci-fi, kde jsou téměř jedinou sci-fi složkou zbraně. O komedii, při které jsem se pousmál jedinkrát. O trikovou atrakci bez jakékoliv hloubky, příběhu, napětí či cool postav. To, co dělalo originální filmy tak výjimečné, se zde vůbec nenachází.

 

Men in Black je nevýraznou akčnou komédiou po všetkých stránkach, ktorej sa okrem trikov nepodarilo takmer nič (Recenzia)

 

Duo Will Smith-Tommy Lee Jones je pro novou generaci nedostižné i s dokonalým scénářem. Ten v tomto případě ani za mnoho nestojí, takže charismatem, chemií a celkovým působením na plátně jsou nové postavy miliony světelných let za těmi starými. Men in Black: International si proto od nás odnáší čtyři a půl bodu z deseti.

 

Na konci recenze pokaždé ujasníme diváky, kteří si tento film mohou užít. Já sám však nevím, jestli takoví diváci v tomto případě existují. Mám sice 13letého bratrance, který hrává Fortnite, ale mám dojem, že ani on by tento humor nepovažoval za vtipný a sám by odhalil, jak je to celé mělké, nudné a plné klišé.

 

PS: Kolega mi připomněl, že je tam i Rebecca Ferguson (ještě to neviděl). Já jsem na ni už sice raději zapomněl, ale jsem rád, že tě mohu varovat. Tvůrci kompletně zahodili potenciál této herečky ve všech bodech. Fakt, že jsem na ni úplně zapomněl, je jen důkazem toho, jak zapomenutelný je i celý tento snímek.

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Ohodnoť článek
7
Foto: Sony