Seriál Chernobyl si v průběhu posledních týdnů podmanil srdce milionů lidí. HBO vytvořilo show, která věrně zobrazuje atmosféru totalitního Sovětského svazu, kde politické špičky nechtěly o havárii reaktoru informovat ani vlastní obyvatele, natož zahraniční vlády. Není se proto čemu divit, že Rusku se seriál moc nezamlouvá, na což upozorňují The Moscow Times.

 

 

Tamní periodika začala seriál silně kritizovat. Jedno ho označilo za karikaturu skutečných událostí, v článku se objevila teorie o tom, že se nepřátelé Ruska snaží zdiskreditovat zemi jako jadernou velmoc. Prý v zobrazení nehody chybí jen akordeon a medvědi, aby byla stereotypní iluze o Rusku dokonalá.

 

Na obhajobu několika částí, které v zemi způsobily kontroverzi, se periodika snažila vykreslit, že vědec Legasov otevřeně zkritizoval katastrofu novinách. Pravdou však je, že Legasov svůj kritický článek napsal v roce 1987 a periodikum ho odmítlo zveřejnit, situace se změnila až po jeho sebevraždě.

 

Rusko natočí vlastný seriál o Černobyle, výbuch v ňom spôsobí agent CIA. Šou od HBO označuje za karikatúru

 

Třešničkou na dortu se stala iniciativa ruské televize NTV, která začne natáčet vlastní seriál o tom, co se v Černobylu stalo. Děj však nebude reflektovat skutečnost, ale konspirační teorii, podle které vyslala americká CIA do Sovětského svazu tajného agenta, aby elektrárnu sabotoval.

 

Údajně o přítomnosti cizího agenta existují zmínky ze dne výbuchu, ale jak dokázalo vyšetřování, příčina exploze reaktoru neměla nic společného se špionáží. Na vině byli hlavně nekompetentní pracovníci či utajované skutečnosti, které stát odmítl správcům elektrárny říct.

Ohodnoť článek
48