Až 36 hodin po černobylské havárii se vedení Sovětského svazu konečně rozhodlo evakuovat nedaleké městečko Pripjať, ve kterém žilo téměř 50 000 obyvatel. Z okolních oblastí v průběhu dalších dnů bylo nutné evakuovat dalších zhruba 68 000 lidí. Místní si s sebou vzali jen nejdůležitější věci, přičemž zvířata musela zůstat na místě.

 

Někteří psi měli podle výpovědi svědků podobně jako v seriálu utíkat za autobusy s evakuovaným obyvatelstvem, ale rozkazy byly jasné. Žádná zvířata nemohla odjet se svými majiteli. Jaký byl osud většiny zvířat nám už stihla ukázat i předposlední část minisérie Černobyl.

 

A ano, i v tomto případě se tvůrci drželi skutečných událostí. Vzhledem ke zvýšené radioaktivitě v oblasti by bylo příliš velké riziko, aby si obyvatelé vzali domácí mazlíčky s sebou. Postarat se o ně tedy měli lovci skládající se převážně z vojáků.

 

 

„Když jsme přišli poprvé, psi pobíhali kolem domů, hlídali je a čekali, až se vrátí lidé,“ vzpomíná na tuto tragickou, ale nutnou událost plnou mrtvých zvířat Viktor Verzikovskij, předseda spolku   dobrovolných lovců a rybářů.

 

„Byli rádi, že nás viděli, běželi za našim hlasem. Stříleli jsme je v domech, ve stodolách, ve dvorech. Vytáhli jsme je na ulici a naložili na nákladní auto. Nebylo to moc příjemné. Nedokázali pochopit, proč je zabíjíme. Bylo snadné je zabít, šlo o domácí zvířata. Nebáli se zbraní ani lidí,“ vysvětluje Verzikovskij.

 

Zabití všech zvířat však bylo nemožné, a tak se některé psi stihli dostat do bezpečí. Návštěvníci zóny dobře vědí, že potomci těchto přeživších zvířat se aktuálně nachází v oblastech Černobylu. Nezisková organizace Clean Futures Fund (CFF) odhaduje, že kolem jaderné elektrárny žije více než 250 toulavých psů, dalších zhruba 225 žije ve městě Černobyl a několik stovek psů se potuluje po celé zóně. Kromě nedostatku potravy jsou však psi ohroženi i predátory jako například vlky.

 

Opuštěná zvířata jsou většinou odkázána na pomoc lidí, bez níž by v zóně přežila jen těžko. Právě CFF poskytuje zvířatům v zóně potřebnou péči, kterou pomáhají nejen toulavým psem, ale také snižují riziko přenášení různých nemocí na pracovníky a turisty. „Naším cílem je udržet lidi v bezpečí a ochránit zdraví psů,“ řekl pro portál PetMD spoluzakladatel CFF Lucas Hixson. Přispět na pomoc černobylským psům můžeš i ty.

 

Ohodnoť článek
12
Zdroj: cleanfutures.org, petmd.com, imgur.com
Foto: HBO