Text obsahuje spoilery ze 4. části seriálu Černobyl!

 

I když jsem předešlé dvě epizody hodnotil plným počtem bodů (deset z deseti), nemohu si pomoci, ale 4. část mi přišla ještě o něco lepší. Kromě napínavé atmosféry a skvělých hereckých výkonů představitelů hlavních hrdinů (zejména Legasova a Ščerbina) byla tato mini-série rozšířena o další talentované herce a opravdu pamětihodné scény.

 

 

Ihned v úvodu části mě velmi zaujal proslov staré paní, která vojákovi vyprávěla o složitých časech za dob císaře či Stalina, ale také o zážitcích z druhé světové války. Ukrajinská babička tvrdohlavě odmítala opustit svůj domov a v daný moment ve mně zanechala skutečně silný dojem.

 

Likvidácia rádioaktívneho odpadu sa nezaobišla bez problémov. Chernobyl sa blíži do svojho finále

 

Ve srovnání s realitou byl ale podobný incident pravděpodobně velmi ojedinělý. Jak nám již v rozhovoru vyprávěl šéf marketingu pro CHERNOBYLwel.come Michal Krajčír, evakuace Pripjati a okolí měla totiž proběhnout v klidu. Ať už se však tvůrci inspirovali skutečným případem vzdorovité ženy, nebo si celou scénu pouze vymysleli, v každém případě diváky ihned od prvních minut dokonalým způsobem vtáhli do děje předposlední části.

 

Příběh seriálu se přesunul o několik měsíců od výbuchu a na scénu nastoupila také nová postava soudruha generála Tarakanova. Pokud tě jeho charisma a vystupování zaujalo tak jako mě, budu tě muset následující větou zklamat. Podle IMDb by měl totiž Tarakanov v seriálu vystupovat pouze prostřednictvím jedné epizody. V 5. části s ním už tedy nepočítej.

 

Likvidácia rádioaktívneho odpadu sa nezaobišla bez problémov. Chernobyl sa blíži do svojho finále

 

Jeho tvář ti mohla být mimochodem velmi povědomá, a pokud zkusíš pátrat v paměti, možná si uvědomíš, že 49letého britského herce Ralpha Inesona jsi viděl už například v populárním Game of Thrones (postava Dagmera Cleftjawa) či v sáze o čaroději Harry Potterovi (Amycus Carrow). Možná tě zaujme také informace, že herce, kteří se objevili v Harry Potterovi a zároveň v Game of Thrones, bylo hned několik. Více se o nich dočteš v tomto článku.

 

S dalším postupem operací v zóně jsme se dostali i k dalším likvidátorům radioaktivního odpadu. Ti měli mimo jiné na starosti také nutné vyhubení zvířat. „Lidem bylo řečeno, aby si vzali své věci a do tří hodin byli před svým bytem, protože pro ně přijede autobus a za 3 dny se vrátí. Jediné, co si nemohli vzít, byla zvířata,“ vysvětlil nám v rozhovoru pan Krajčír situaci ohledně evakuace města Pripjať. Důvody byly divákům seriálu po dnešní části už snad názorně objasněny. Radiace přenášená přes zvířata by totiž byla velmi nebezpečná.

 

V rámci likvidátorů se na scéně objevil vynikající švédský herec libanonského původu Fares Fares (známý ze skandinávské kriminální série o oddělení Q – Složka 64, Vzkaz v láhvi, Žena v kleci, Zabijáci), který ztvárnil vůdce tříčlenné skupiny.

 

Likvidácia rádioaktívneho odpadu sa nezaobišla bez problémov. Chernobyl sa blíži do svojho finále

 

Irský herec Barry Keoghan (v dramatu Zabití posvátného jelena s Colinem Farrellem ztvárnil postavu podivného Martina) se v průběhu čtvrté epizody stal jakýmsi Faresovým učněm. Ve čtvrté části Černobylu ale vystupoval jako krví nepoznamenaný chlapec, který byl pro vyšší dobro nucen zabít množství nevinných zvířat.

 

Krátká vsuvka se skupinou hledající psy nebyla sice tak morbidní jako pohledy na tváře hasičů z moskevské nemocnice (3. část), ale svým způsobem bylo povinné utracení zvířat ještě nepříjemnější přehlídkou zkázy zaviněné černobylskou tragédií.

 

Povaha ústředního výboru a nátura Sovětského svazu se opět ukázala při scéně s německým robotem, který pod obrovskou dávkou radiace prostě neměl šanci obstát. Nevím sice, jestli na zatajování pravdy před Němci (kvůli čemuž poslali na pomoc nedostačujícího robota) reagoval skutečný Boris Ščerbina opravdu tak rozzlobeně, ale herecké divadlo Stellana Skarsgårda jsem si prostě užil.

 

Tvůrci od HBO si však dokáží s emocemi diváka zahrát i beze slov, což nám názorně ukázali i během fantasticky zpracovaného záběru na odhazování radioaktivního odpadu, kdy se mohli riskují likvidátoři na místě zdržet pouze 90 sekund. Závěrečný pohled na Lyudmillu, která přišla o dítě, mluvil už sám za sebe. Ze všech jmenovaných důvodů proto mohu nové epizodě udělit deset bodů z deseti. Jsi stejně spokojen se seriálem i ty?

 

Likvidácia rádioaktívneho odpadu sa nezaobišla bez problémov. Chernobyl sa blíži do svojho finále

Co říkáš na seriál Černobyl?
Je skvělý
2258 hlasů
Je dobrý, ale našel bych chyby
70 hlasů
Nelíbí se mi
19 hlasů
Ohodnoť článek
33
Foto: HBO