Text obsahuje spoilery z 2. epizody seriálu Chernobyl.


 

„Pane, já jaderná fyzička, snad vím, o čem mluvím. Než jste se stal náměstkem tajemníka, pracoval jste ve fabrice na boty.“ I takovýmto humorným způsobem se dokáže Chernobyl zarývat do někdejšího komunistického režimu SSSR. Sedm hodin po explozi se však celá událost nadále příliš bagatelizovala.

 

Už v průběhu první epizody mohli diváci vidět, že někteří funkcionáři brali havárii v jaderné elektrárně V. I. Lenina na lehkou váhu, a proto museli k věci nastoupit cenění vědci. Teprve s jejich příchodem začalo jistým lidem docházet, že výbuch v Černobylu je obrovským problémem, a to nejen pro země spadající pod Sovětský svaz.

 

Boris Ščerbina (Stellan Skarsgård) a Valerij Legasov (Jared Harris)

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

Profesor Valerij Legasov, kterého v seriálu ztvárňuje vynikající Jared Harris (Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Sherlock Holmes: Hra stínů), dokázal poměrně srozumitelným, ale zato mimořádně děsivým způsobem popsat problematiku celé situace tím, že šířící se radiaci přirovnal k nábojům ze střelné zbraně .

 

Nacházíš se v nedalekých městech od havárie? Pravděpodobně dostaneš rakovinu. Jsi v centru dění podobně jako profesor Legasov? Zbývá ti přibližně 5 let života. Jsi nucen vydat se přímo do elektrárny? Tak to se můžeš rovnou rozloučit se životem, protože zhruba za týden je bohužel po tobě.

 

Zjednodušeně řečeno: když se do dění plnou silou zapojili vědci, celá katastrofa začala nabírat stále reálnější kontury. No a diváci si samozřejmě během sledování uvědomují tu nejhrůzostrašnější skutečnost – že černobylská havárie není žádným výmyslem scenáristů, ale součástí temné historie lidstva.

 

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

30 hodin po výbuchu se mírná radiace dostala i do Švédska a v USA začaly vysílat první hrozivé informace. Uzavření města a přerušení telefonního spojení se tedy za krátkou chvíli ukázalo jako neefektivní řešení a zastavit tok informací o pravdě bylo pro vedení stále problematičtější.

 

V tomto bodě své srdce ukázal i tvrdě působící funkcionář Boris Ščerbina, kterého si zahrál lety ověřený švédský herec Stellan Skarsgård (Avengers: Age of Ultron, The Girl with the Dragon Tattoo). Stellan není jen talentovaným umělcem, ale také otcem nadaných herců Valtera (Lords of Chaos), Alexandra (True Blood, Melancholia), Gustafa (Vikingové, Westworld) či Billa (It, Atomic Blonde, Castle Rock).

 

Jeho ztvárnění Borise Ščerbiny mě v druhé části Chernobyl nadchlo nad všechny možné očekávání a během několika krátkých dialogů či monologů se pro mě stal nejvýraznější postavou celého seriálu. Jistě, Jared Harris alias profesor Legasov Stellanovi vynikajícím způsobem sekunduje, ale z mého úhlu pohledu na charisma přímočarého funkcionáře Ščerbinu prostě nemá.

 

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

Nekompromisní Ščerbina o evakuaci nedalekého městečka Pripjať nechtěl zpočátku vůbec slyšet, ale jak už z historie určitě víš, pro dobro obyvatel se z města muselo stát město duchů. Tím, že z dané oblasti odešli civilisté, se však samozřejmě problém jako takový nijak nevyřešil.

 

Jak správně poznamenala další vědkyně Ulan Khomyuk (Emily Watson), v elektrárně může v blízkých hodinách nastat exploze gigantických rozměrů, která by zabila obrovské množství lidí a okolní státy by učinila neobyvatelnými na nejbližších minimálně 100 let.

 

Je třeba říci, že tato situace zní již samozřejmě sama o sobě extrémně hrozivě. A pokud si v dané chvíli opět vzpomeneš na to, že v podobné situaci (pokud tedy odečteme určitě historické nepřesnosti, ve kterých se nijak detailně neorientuji) se skutečně ocitli hlavní aktéři, kteří se snažili o to, aby na havárii v Černobylu nedoplatilo více lidí , než je nutné, tak tě zkrátka pořádně zamrazí.

 

Ulana Khomyuk (Emily Watson)

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

I proto se pohlaváři s návrhem Ulany Khomyuk a profesora Legasova nakonec rozhodli, že raději obětují trojici místních pracujících než další těžko předvídatelné množství nevinných obětí. Na konci epizody tedy Boris Ščerbina pronesl řeč, která dokázala trojici obětavých hrdinů přesvědčit o tom, že jejich smrt nebude marná.

 

S příchodem do elektrárny jsem měl pocit, že dozimetry trojice zachránců od takového množství radiace na místě v uvozovkách explodují a už teď mohu s radostí prohlásit, že se skutečně nemohu dočkat následující epizody.

 

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

Chernobyl si naštěstí dokázal udržet napětí z úvodní části, a dokonce ho v několika scénách (pád helikoptéry, Legasovovo objasnění situace) ještě více stupňoval. A mírný chaos z minulé části, který jsem již zmiňoval v prvních dojmech ze seriálu, se skutečně dostal do pozadí.

 

Celá situace ohledně této tragédie začíná být stále jasnější a výrazně temnější. Ze všech jmenovaných důvodů proto neváhám druhé epizodě udělit plný počet bodů, tedy deset z deseti. Třetí část na HBO budeš moci sledovat již 21. května.

Ohodnoť článek
38
Foto: HBO