Jaderná havárie v Černobylu z roku 1986 svého času zasáhla svět a od dané doby jsme o této tragédii mohli vidět množství dokumentárních filmů. HBO se však rozhodlo natočit krátkou, 5dílnou minisérii, kterou jsme si představili ještě v průběhu minulého měsíce. Zájem Čechů o Chernobyl od HBO byl značný, a tak jsme se rozhodli posvítit si na první část a usoudit, zda seriál stojí za to.

 

Na rovinu mohu říci, že pokud si v následujících čtyřech epizodách Chernobyl udrží kvalitu úvodní části, nebo ji ještě o malý kousek převýší, máme se rozhodně na co těšit. Nevím sice, jestli se tvůrci v průběhu první hodiny přesným způsobem trefili do všech historicky známých faktů, ale v každém případě mě dokázali výraznou atmosférou této tragédie pořádně zaujmout.

 

Nasazení hasiči netušili, do jaké hrůzy se vlastně ženou

Smrteľná radiácia, zvracanie a krvavé tváre obetí. Chernobyl od HBO odštartoval skutočne bravúrne

 

V době výbuchu už většina lidí z blízkého městečka Pripjať spala, ale pracovníci Černobylské atomové elektrárny V. I. Lenina měli plné ruce práce, stejně jako zdravotnický personál z nedaleké nemocnice. Příběh Chernobylu jsme v první části sledovali z pohledu obyčejných lidí města Pripjať, pracovníků elektrárny, hasičského sboru či nemocnice, no a samozřejmě i z pohledu místních pohlavárů.

 

Kontrast mezi jednotlivými skupinami postav fantastickým způsobem poukazuje na to, jak zhruba mohli tuto událost vnímat přímo nezasvěcení obyvatelé města, hasiči bojující s ohněm, adrenalinem a strachem naplnění pracovníci elektrárny či samotné vedení.

 

V rámci první skupiny musím vyzvednout svým způsobem až smutně humornou scénu, kdy jedna ze ženských postav označí záři nad hořící elektrárnou za krásnou. Kdyby si zmiňovaná paní uvědomila, co se vlastně stalo a že je každý z nich vystaven smrtelnému nebezpečí, určitě by se příliš neradovala. V daném okamžiku si samozřejmě nemohla uvědomit, že šlo o výbuch jádra, kvůli kterému se černobylská havárie zapíše do historie černými písmeny.

 

Odpor rozkazům by bol přísně trestaný

Smrteľná radiácia, zvracanie a krvavé tváre obetí. Chernobyl od HBO odštartoval skutočne bravúrne

 

Pracovníci z elektrárny si samozřejmě uvědomovali, že je taková chyba může stát místo a dobře věděli, že pokud nebudou poslouchat zástupce hlavního inženýra  Anatolijho Ďatlova, mohou dopadnout velmi špatně. Svou aroganci nám stihl herecký představitel Ďatlova ukázat v průběhu první epizody hned několikrát.

 

Hasičský sbor po příjezdu na místo vykonával svou práci poctivě, ale ani jeden z nich si v té chvíli neuvědomil, že se vystavuje obrovskému množství nebezpečné radiace. Hasič Vasily Ignatenko, jedna z hlavních postav, která nás bude v seriálu doprovázet, dokonce svou ženu Lyudmillu před odchodem z domu přesvědčoval, aby si nedělala starosti. Bude však velmi zajímavé, ale možná až nepříjemné sledovat, jakým způsobem bude kvůli rozšířené radiaci ohrožen nejen jeho život.

 

Vedení muselo vyřešit, jak se k této situaci postavit

Smrteľná radiácia, zvracanie a krvavé tváre obetí. Chernobyl od HBO odštartoval skutočne bravúrne

 

Nemocniční personál se až do výbuchu elektrárny staral o obyčejné porody místních žen, ale už brzy bude muset přijímat první oběti černobylské tragédie. Nejzajímavější pohled nám však tvůrci poskytli prostřednictvím vedení elektrárny a členů výkonného výboru v Pripjati.

 

Ti se dostavili do atomového krytu, který by měl údajně odolat i jaderné bombě Američanů (milé poukázání na „přátelské“ vztahy mezi SSSR a USA) a společně rozhodovali o tom, jakou tvář před světem zachovat. Pochopitelně si zpočátku jen málokdo dokázal připustit, že množství radiace ve vzduchu je opravdu příliš velké.

 

Smrteľná radiácia, zvracanie a krvavé tváre obetí. Chernobyl od HBO odštartoval skutočne bravúrne

 

Jaké byly tedy možnosti? Evakuace? Uzavření města a přerušení telefonního spojení? Pokud průběh této nechvalně známé tragédie znáš už z dokumentů, možná si vzpomeneš na nejznámější oběti havárie a také na to, kdo byl za celou událost potrestán. V tomto bodě tedy seriál příliš nemá v čem překvapit. Jde totiž o historicky známou událost, jejíž následky jsou obecně známé.

 

Ale vnímat na vlastní oči dopad jaderné katastrofy na obyčejný lid, pracovníky ohrožené obrovským množstvím radiace a zákulisní hry vedení, je skutečně napínavým pohledem do minulosti.

 

Malou třešničkou na dortu pro Čechy a Slováky jsou samozřejmě dobře známé komunistické paneláky a také dětská hřiště, na kterých budeš moci pozorovat stejný druh zábavných příslušenství, na jaké jsi lezl jako malý chlapec.

 

Pravidelné zvracenie a krvavé tváre obetí. Chernobyl od HBO odštartoval skutočne bravúrne

 

Chernobyl od HBO má výjimečný potenciál a pokud se mu podaří udržet kvalitu, kterou jsme mohli vidět v první části, určitě budeme moci na konci seriálu hovořit o divácky mimořádně úspěšném seriálu.

 

Je sice pravda, že množství neznámých jmen pracovníků elektrárny či vedení může být pro diváky, kteří neznají jednotlivé aktéry tragédie, mírně matoucí (pokud máš nasledované dokumenty, zorientuješ se určitě rychleji), ale věříme, že v průběhu dalších čtyř částí si pozorný divák v tomto mírném chaosu najde svůj systém. První části uděluji devět bodů z deseti.

 

Průběh událostí je navíc zatím popisován zcela srozumitelně a určitě nemusíš být jaderným fyzikem na to, abys pochopil, že výbuch jádra reaktoru rovná se pořádně, ale pořádně velký problém. Následující část bude mít premiéru 14. května a po tolika pozitivních slovech snad nemusíme ani zdůrazňovat, že ti seriál rozhodně doporučujeme sledovat společně s námi.

 

Ohodnoť článek
79
Foto: HBO