Jakub už připravil seznam 5 nejlepších momentů z noční epizody Game of Thrones. My se podíváme na epizodu jako takovou, přičemž si řekneme i něco o její kvalitě.

 

Defenziva a hned i na začátku ofenzíva Winterfellu se ukázaly jako chabé. Nebýt draků, White Walkers a jejich armáda by všechny rozsekali během chvilky.

 

Já osobně nechápu ani to, proč byli Dothraki posláni na smrt v předvoji tak vzdáleném od podpory pěchoty. Také mi nejde do hlavy, proč nestříleli z trebuchetů (středověké minomety s hořícími skalami) dříve a více?

Věděli, že mrtví procházejí nepřáteli jako vlna, proč tedy nevykopali před pěchotou velké zákopy, aby je nemrtví nemohli doslova převálcovat? Proč nebyl Winterfell téměř vůbec připraven na obranu, přestože o příchodu velké bitvy všichni věděli celé měsíce?

 

Plánem bylo, že se draci ukáží, až když dorazí na scénu Night King. Ale jak sakra mohli Daenerys a Jon vědět o jeho příchodu k Branovi? Co kdyby tam šel přes les a ne v čele armády? Nakonec, nevěděli, že přiletí na drakovi. Těch proč je mnoho.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Je to tak, poslední epizoda Game of Thrones zase příběhově ani logicky nedává žádný smysl. Scenáristé stále stojí za nic. A to raději nezačínáme ani s White Walkery, jejichž pěšáci slyší kapky krve, ale generálové nezachytí sprintující Aryu s výskokem na Night Kinga. Byla by to fakt úžasná scéna, nebýt těch padajících kapek krve.

 

Co se samotné Aryi týká, já osobně nemám žádný problém s tím, že právě ona zabodla valyrijskou ocel Night Kingovi přesně na místo, kde to udělaly Děti lesa, když ho stvořily. Na Aryu se to nakonec docela hodí a jde o skvělý moment v rámci překvapení a budování napětí v epizodě.

 

Dany je mimo, Jon se k Night Kingovi nemůže dostat, a i kdyby se tam dostal, nedokázal by se sám probít přes jeho generály. Draci proti němu nemají žádný účinek a brzy všichni zemřou. Nástup Aryi je skvělý a to, že svého nepřítele překvapila, není vůbec neuvěřitelné.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Všichni však doufali, že se dočkáme alespoň JEDNOHO souboje Night Kinga s Jonem nebo jiným šermířem. Bohužel, Vlado, slovenský herec, se na natáčení pravděpodobně ani trochu nezapotil, když během těch několika sérií víceméně odkráčel celé své působení v seriálu, přičemž hodil pár oštěpů. Ze samotného hlavního záporáka nejsme zklamáni. Jeho přítomnost vždy znamenala velké problémy a budil opravdový strach a respekt.

 

A i když odešel (v mých očích) dobrým způsobem, ještě předtím se nám měl ukázat v pořádném souboji s meči. Klidně jeden na jednoho či stylem Endgame, kdy se proti němu mohlo postavit víc hrdinů, přičemž by zjistili, že je na ně prostě příliš silný a nedotknutelný. O tom by se přesvědčila i samotná Arya, která však není bojovnice jako Jon, Hound, Jorah, Brienne či Jamie nebo samotný Night King. Je to vražedkyně a asasín.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Bohužel, největší záporák celého seriálu a ultimátní zlo nám ani na jedinou vteřinu nedokázalo ukázat, čeho je kromě svých mýtických schopností vlastně schopné. A to je obrovská chyba scenáristů. Hněv fanoušků je zcela přirozený. Po prstech by si zasloužili i za vyobrazení White Walkers.

 

Ti za poslední dvě série dokázali akorát tak podat Vladovi kopí, kterým zabil Viseriona... a to je tak všechno. Tvůrci udělali z Night Kinga a jeho armády příliš silného protivníka, jehož nešlo porazit a nikdy ho ani porazit neměli. Úkolem lidí bylo přežít co nejdéle a zabít jedinou figurku na šachovnici.

 

Každý to ale vnímá jinak. Někdo považuje fakt, že Jon (opět) všechny nezachránil, za chybu, ale já za čerstvou změnu. I když, i v této epizodě ho zase zachraňovali scenáristé. Už to začíná být jemně otravné. Osobně jsem spokojený s každou smrtí, ale popravdě si přeji, aby toho bylo víc.

 

Emocionálně jsem úplně chladný, protože toho bylo opravdu minimum, co se z hlediska úmrtí postav mělo stát. Zřejmě nás to teprve čeká, ale například takový Sam měl určitě umřít. Jeho účast mezi posledními přeživšími na dvoře, kteří kosili desítky až stovky nemrtvých, zatímco on nějak dokázal přežít, je naprosto směšná.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

A teď na hlavní bod programu. Tato epizoda byla příliš tmavá. Tipuji, že většině došlo, že to tak bude už po té poslední. A tuším se o tom psalo už před měsíci, když se mluvilo o největší televizní bitvě všech dob. A ta měla všechno, co mít měla. Z hlediska výpravy, produkce a velkoleposti byla skutečně tím největším, co nejen Game of Thrones nabídlo. A stejně tak byla výtečně natočena.

 

Režisér Miguel Sapochnik (Hardhome, Winds of Winter, Battle of the Bastards) ukázal, že je nesmírně talentovaný a s tím, co měl k dispozici, pracoval na vysoké úrovni. Mně osobně se epizoda líbila a po technické stránce jí velmi nemám co vytknout. Střídání tempa bylo velmi rozumným tahem a výrazně to zatraktivnilo epizodu a přidalo na dramatických prvcích. Mnoho lidí to ale neřeší, „protože byla tma“. A mají pravdu. Tvůrci to skutečně přehnali a mělo to být světlejší.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Než dorazí draci a Red Woman s jejími plameny, skutečně není mnoho vidět. Ono to tak všaku takovýchto masivních střetů bývá. Také se však připojuji k lidem, kteří si myslí, že by nebyl až tak velký problém udělat to viditelnější. Napadá mě přitom jen jediný důvod, proč tomu tak bylo. Rozpočet. Mám dojem, že VFX a CGI se jim dělaly snadněji, protože nemusely být tak detailní. Tma udělá mnoho a také mnoho skryje (hlavně nedostatků). Mám dojem, že HBO zde muselo šetřit, a tak se zvolila noc.

 

Klidně bitva mohla začít v noci a rychle se přesunout k úsvitu, aby bylo dění přehlednější, ale natáčet v noci bylo zřejmě jediným řešením. Já jsem sice drtivou většinu bitev viděl přehledně (nelze to sledovat na 300megových streamech, lidi), ale také jsem zažil situace, kdy jsem na bojišti neviděl veškerou akci přehledně. Zbývá věřit, že pátá část nabídne další boje, které si užijeme víc.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Stejně tak doufáme, že se dočkáme nějakých epických momentů, na které budeme vzpomínat (v Battle of the Bastards jich bylo mnoho). Celková atraktivita Battle of the Winterfell byla vysoká, avšak chyběly mi tu ty jednotlivé momenty, které stojí nad ostatními. Epizodu číslo 4 režíruje David Nutter (první a druhá část), přičemž Sapochnik natočil tu pátou, takže můžeme očekávat, že se v ní prolije množství krve.

 

PS: Čeho Bran docílil tím, že se převtělil do vran?

Ohodnoť článek
46
Foto: HBO