Španělé opět dokázali, že patří mezi filmařskou špičku. Pod hlavičkou Netflixu ještě v roce 2017 doručili heist seriál, který ti zřejmě velmi snadno připomene loupežnickou sérii Ocean's Eleven a snadno jej zhlédneš za pár dní. Patnáctidílná minisérie si srdce kritiků a diváků po celém světě nezískala jen pro nic za nic a pokud ses s ním ještě nesetkal, rozhodně čti dál.

 

Parta osmi lidí s mimořádnými schopnostmi je najata záhadným mužem nazývajícím se Profesor (Álvaro Morte). Ten poslední léta svého života plánoval největší loupež v dějinách Španělska a promyslel každý jeden detail. Cílem je obsadit královskou mincovnu a namísto krádeže vytisknout 2,4 miliardy eur bez ohrožení jediného života.

 

Šílený plán zahrnuje rukojmí a dokonalou spolupráci mezi členy týmu pojmenovanými podle světových metropolí. Policie má své vlastní postupy, ve skupince časem roste pocit nejistoty a jedenáct dní je velmi dlouhá doba na to, aby se něco mohlo pokazit. Zřejmě ti je jasné, že věci nepůjdou jen tak hladce.

 

La Casa de Papel

 

La casa de papel funguje brilantně ve své propracovanosti od první epizody až k velkolepému finále. Tvůrci vytvořili komplexní příběh prakticky pouze na území jedné budovy a jejího okolí, což vzhledem k počtu epizod vytváří otázku, zda je možné udržet pocit napětí a mysteriózní náladu až do konce.

 

Pravdou je, že pokud tě seriál v první epizodě chytí, jen těžko z něj spustíš oči. Profesorův plán skrývá mnoho překvapení, velmi těsných situací a zahrnuje hru s policií tak rafinovanou, že se párkrát přistihneš otevřenými ústy. Po herecké stránce jde o kvalitní výkony, přičemž každá postava je sama o sobě speciální a snadno přiroste divákovi k srdci.

 

V první epizodě hlavní slovo přebírá sympatická a zároveň drsná Tokio (Úrsula Corberó), která se ihned stává vypravěčkou příběhu. Potěší i fakt, že děj začíná krádeží a samotné přípravy jsou jako mozaika roztroušeny po stopáži ve formě flashbacků.

 

Dějových odboček mnoho rozhodně nečekej, zato slušné seriálové tempo a mnoho zvratů ano. Jisté cliffhangery a jejich rozuzlení s podporou náhody ti mohou připadat jemně přepálené, avšak pokud od nich upustíš, dočkáš se pořádné jízdy.

 

La Casa de Papel

 

Seriál nabízí velmi zajímavý nápad, proč loupež vlastně může fungovat vzhledem k dlouhodobé izolaci a neustálou vnější přítomností policie. Získat si na svou stranu obyčejné lidi a přesvědčit je, že dělají správnou věc. Nefunguje to však na všechny a i mezi rukojmími se najde pár pracovníků mincovny, kteří mají jiný názor.

 

Kombinace akčního, mysteriózního a dramatického žánru proto překypuje neustálou hrozbou, strachem z neúspěchu, ale i několika interními problémy. Jde o jednu z nejvíce sofistikovaných akcí seriálového a zřejmě i filmového světa, do konce níž si nebudeš jistý, jak to celé dopadne. Ale více ti už neprozradím.

 

Návykové La casa de papel by si ode mne odneslo v hodnocení alespoň devět bodů z deseti. Přestože je příběh ukončen, tvůrci nám už zanedlouho doručí třetí sérii, protože prvních patnáct epizod bylo rozděleno do dvou celků. Tu vypustí Netflix do světa už 19. července 2019, což potvrdil v krátké ukázce.

 

 

Ohodnoť článek
5