Řbitov zviřátek se v Česku už jistý čas promoval s gramaticky nesprávnou formou nadpisu, nad kterou mnozí diváci zpočátku kroutili hlavou. Proto je třeba vždy upozorňovat, že vzhledem k původnímu názvu filmu Pet Sematary (správně se píše cemetery) český distributor zvolil záměrné chyby stejné jako v názvu knižního titulu.

 

U prvotní adaptace z roku 1989 bys film našel pod gramaticky správným pojmenováním, a to Hřbitov domácích zvířátek. Krok distributora u této hororové novinky proto určitě chválíme. Film s několika malými změnami znovu vycházel z adaptace Stephena Kinga a zaměřil se na rodinu z města, které se podařilo odkoupit klidný odlehlý dům s nemalým lesním areálem.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

V něm se nachází zmíněný hřbitov, kam děti z okolí (právě ony stojí za gramatickými chybami) pohřbívají své domácí mazlíčky. Nedaleko od daného místa hlavní hrdina objeví místo, před jehož zlem v minulosti měli uprchnout staří indiáni. Když na této půdě pohřbíte nebožtíka, vrátí se opět mezi živé. Už ale nikdy nebude takový jako předtím.

 

V tomto bodě je třeba film porovnat s knižní předlohou, u které se hrozivá atmosféra temného místa postupně stupňovala. V případě novinky Pet Sematary si diváci jen prohlédli trailer a v něm se přesně dozvěděli, jaká bude celá zápletka filmu, přičemž jim velmi snadno došlo, kdo v průběhu snímku umře a bude pohřben, aby se vrátil do světa živých.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

Paradoxem ale je, že během sledování filmu v kině husí kůži vyvolává spíše vedlejší dějová linie s Amy Seimetz a její postavou Rachel Creed, manželkou doktora Louise Creeda (Jason Clarke). Rachel si totiž v dětství zažila nepříjemné zkušenosti s těžkými zdravotními problémy své na lůžko upoutané sestry.

 

Tato dějová linie šla při propagaci snímku mírně do pozadí, a možná i z toho důvodu při scéně v kině diváci v uvozovkách „nedýchali“. Záběry z minulosti či podvědomím vyprodukované výjevy Rachel klíčový příběh sice nikam neposunuly, ale určitě docela slušně vystrašily.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

To se bohužel nedá říct o očekávaném zlověstném chování oběti, kterou Louis Creed přivedl k životu. V daném ohledu zřejmě drtivá většina diváků přesně věděla, kam celý film směřuje.

 

Na pochvalu tvůrců ale třeba říci, že čekání na „to“ nebylo vůbec zdlouhavé a nudné. Prostředí okolo odkoupeného rodinného domu mělo určitou atmosféru a role hlavy rodiny Jasonovi Clarkovi, kterého můžeš znát z oscarové dramatu First Man či z na Oscara nominovaného Mudbound, upřímně celkem sedla.

 

Zbylí členové rodiny jsou také sympatickou součástí příběhu a kromě otce na plátně dominuje i malá Ellie Creed (Jeté Laurence). Palec nahoru si mimochodem za svůj herecký výkon zaslouží také hrozivý kocour Church.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

Od novodobé verze Pet Sematary můžeš očekávat mírně nadprůměrný horor s několika slušnými „lekačkami“, ale poměrně předvídatelným dějem. Svým způsobem se dá říci, že běžného diváka, který se přijde do kina pouze zabavit, nemá film víceméně čím zklamat.

 

Pokud ti ale drtivá většina mainstreamové hororové scény založená na „jump scares“ leze krkem, z kinosálu odejdeš zklamaný. Popravdě to ale v tomto případě bude zejména tvou chybou, protože pokud si po prezentovaných trailerech čekal něco víc než řadový americký hororový remake, byls až příliš optimistický. Snímek hodnotím šesti body z deseti.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

Nový Pet Sematary nebo tedy Řbitov zviřátek mě nijak neurazil a z kinosálu jsem odcházel ve stejném rozpoložení, jako jsem do něj přišel. Od filmařů jsem totiž dostal přesně to, co jsem i očekával. V případě, že „jump scares“ hororory už prostě nemůžeš snést, z hodnocení si určitě odeber alespoň jeden bod. A ideálně ani na film nechoď do kina.

 

Pokud máš ale chuť na nenáročnou hororovou zábavu s popcornem v ruce, je pravděpodobné, že s hodnocením půjdeš o bod výše a nevidím důvod k tomu, aby ses měl promítání v kině urputně vyhýbat.

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Ohodnoť článek
12
Foto: Paramount Pictures