Máme tu opět sobotu, což znamená, že dorazilo další vydání naší rubriky Tipy na filmy. V ní ti už klasicky nabídneme trojici skvělých snímků, kterým bys určitě měl dát šanci.

Oskar A. – Leon (Léon: The Professional, 1994, režie: Luc Besson)

Některé filmy se stanou kultovními okamžitě, jiné až časem. Do té první skupiny můžeme zařadit například i netradiční gangsterku Leon od slavného Luca Bessona. Ta je o nájemném vrahovi (Jean Reno), kterému se jednoho dne připlete do života 12letá Mathilda (Natalie Portman).

 

Její rodina byla totiž vyvražděna zkorumpovaným policistou a dívka se tak rozhodla pro krutou pomstu. Snímek téměř ihned po premiéře právem získal významný status a je dodnes považován za jeden z nejlepších filmů výše zmíněného Bessona.

 

A to nejen díky skvěle napsaným a zahraným postavám, ale také výborné atmosféře, kterou dokonale dotváří i vysoká řemeslná kvalita, hudba Erica Serry či neobyčejný a velmi jemně vykreslený milostný příběh ústřední dvojice. Pokud budeš mít možnost, určitě sáhni po režisérské verzi. 9,5/10

 

Dušan Š. – Beyond the Black Rainbow (2010, režie: Panos Cosmatos)

Režisér Panos Cosmatos mi loni vyrazil dech svým atmosférickým hororem Mandy, takže jsem byl logicky zvědavý na jeho debut. A rozhodně jsem nebyl zklamán. Je však třeba říci, že pokud ti Mandy připadal jako bizarní, halucinogenní a pomalý horor, tak Beyond the Black Rainbow jde v tomto ještě dále.

 

Příběh nás zavede do tajného výzkumného centra, kde lékař provádí pokusy na mladé dívce. Cosmatos i tentokrát vypráví hlavně omračujícím vizuálem a atmosférou. Místy se film skutečně blíží spíše video-artu než „klasickému“ filmu. Pokud ale hledáš hypnotický, atmosférický, znepokojivý a nevšední film, rozhodně bys to mohl s Beyond the Black Rainbow risknout. Ale měj na paměti, že tento kousek není ani zdaleka pro každého. 8,5/10

 

 

Peter P. – The Plague Dogs (1982, režie: Martin Rosen)

Z výzkumné laboratoře utečou dva psi, na kterých se dělaly pokusy. Během své cesty za svobodou najdou obživu díky stádu ovcí. Nešťastnou náhodou se jim však podaří zabít i člověka a začne na ně nemilosrdný hon. Pokud jsi fanouškem dospělých animáků, nemusíš je hledat pouze v Japonsku.

 

Několik ztracených pokladů ukrývá i hollywoodská kinematografie. Martin Rosen naservíroval divákům neskutečně depresivní a emočně krutý zážitek. Při pokusech na zvířatech se nezavírají oči a jsou zobrazeny nesmírně sugestivně. Rovněž útoky hlavní dvojice nejsou takové, jak bys od animovaného filmu očekával. Nicméně tento počin není mimořádný pouze svou atmosférou, ale i dějovým konceptem.

 

Celý příběh je vlastně tradičním monster hororem. Akorát s obráceným úhlem pohledu. Zkus si představit (ať to zní jakkoliv podivně) Čelisti z pohledu žraloka. The Plague Dogs je strhujícím filmem se silnou výpovědní hodnotou (ochránci zvířat na prezentovaný materiál dlouho nezapomenou) a zajímavým provedením. Škoda, že se pohybuje tak hluboko pod diváckým radarem. 9,5/10

 

 

Ohodnoť článek
1