Uplynulý víkend znamenal příchod filmu Bohemian Rhapsody do Číny. Už předem se šeptalo, že bude film cenzurován, protože Čína zakazuje zmínky o LGBTI komunitě v médiích či filmech, ale až samotné promítání v sálech ukázalo, co všechno státní cenzoři odstranili.

 

Několik čínských fanoušků se portál ABC ptal, co ve filmu chybělo. Výsledek? Prý film nedával žádný smysl, protože z něj dohromady odstranili přibližně 4 minuty záběrů, které byly pro pochopení příběhu důležité.

 


 

Odstraněna byla jakákoli zmínka o homosexualitě Freddieho Mercuryho. V čínské verzi filmu nenajdeš ani scénu, kde se Freddie přiznává své přítelkyni Mary Austin, že ho přitahuje stejné pohlaví, což byl koneckonců i důvod, proč se tito dva rozešli. Před diváky v Číně byla scéna zatajena, a tak nerozuměli, proč musel vztah skončit.

 

Cenzoři odstranili i scény, kde musel Freddie Mercury čelit své diagnóze AIDS. Ba co víc, čínská veřejnost byla ochuzena o množství na první pohled banálních scén. Setkání a konverzace s Freddieho partnerem Jimem Huttonem byly smazány, stejně jako natáčení videoklipu ke skladbě I Want to Break Free v ženském oblečení.

 

Čínská vláda odmítá uvolnit zákony omezující přítomnost zpráv o LGBTI komunitě v médiích. Namísto slov jako homosexuál ve zprávách obvykle používají slovní spojení „příslušník speciální skupiny“.

Ohodnoť článek
22
Zdroj: net.au
Foto: Bohemian Rhapsody