Od momentu, kdy správce bradavických pozemků Rubeus Hagrid prozradil Harrymu Potterovi, že je slavným čarodějem, uběhlo opravdu hodně let. Oblíbená fantasy sága už dávno skončila a do jejího světa jsme se mohli znovu ponořit až v roce 2016, kdy měl premiéru snímek Fantastická zvířata a kde je najít.

 

Ze starých známých postav se ale znovu objevily pouze mladší verze některých z nich, přičemž pochopitelně šlo o odlišné obsazení. I proto se rádi vracíme do starých dobrých časů Harryho, Rona a Hermiony, které v nás vyvolávají citelnou nostalgii. V dnešním článku se budeme věnovat zajímavostem ze života mohutného Hagrida.

 

Týchto X zaujímavostí si o rokfortskom hájnikovi Hagridovi možno ani len netušil

Nemůže vystát kočky

Mezi hrdinou Fantastických zvířat Newtem Scamanderem a Hagridem je sice z fyzického hlediska značný rozdíl, ale oba chovají obrovskou lásku ke zvířatům. A to dokonce i k těm nejpodivnějším či nejnebezpečnějším. Za příklad si vzpomeňme na Hagridův pozitivní vztah k trojhlavému psu Chloupkovi, gigantickému pavouku Aragogovi či oheň chrlícím drakům.

 

Ze všech zvířat na světě ale bohužel nemůže vystát kočky. Jedním z důvodů je jeho negativní postoj k Filchovu mazlíčkovi, paní Norrisové, která ho dlouhá léta špehuje. V první řadě je ale bradavický hajný na kočky alergický. Jakékoliv mohutné příšery jsou tedy v blízkosti Hagrida povoleny, ale kočkám se raději vyhýbá.

 

Týchto X zaujímavostí si o rokfortskom hájnikovi Hagridovi možno ani len netušil

Knižní Hagrid je zhruba o metr větší

Ne že by byl bradavický hajný ve filmové sáze nějakým prckem, ale v první knize je Hagridova výška skutečně impozantní. Ve filmu by měl měřit přibližně 2 a půl metru, ale v knihách zhruba 3 a půl. Pro natáčecí účely musela být jeho výška značně oříznuta.

 

Týchto X zaujímavostí si o rokfortskom hájnikovi Hagridovi možno ani len netušil

Vyzná se v elixírech

Vzhledem k tomu, že Hagrida jako mladého vyloučili z Bradavic a zakázali mu kouzlit, tak v této oblasti příliš nevyniká. Proto se snažil většinu svého života věnovat jiným oblastem, mezi které patří i výroba lektvarů.

 

V jeho zahradě před chatrčí bys dokonce mohl najít množství rostlin, z nichž, jak jinak, získává různé ingredience do lektvarů. Kromě toho ho v knihách i filmech můžeš často pozorovat při nakupování záhadných přísad.

 

Profesoru Snapeovi se zřejmě v práci s lektvary nevyrovná, ale určitě nebude žádným amatérem. Úroveň Hagridových znalostí v této oblasti je však zahalena rouškou tajemství.

 

Týchto X zaujímavostí si o rokfortskom hájnikovi Hagridovi možno ani len netušil

Hagrid vyrůstal bez rodičů

Ve 4. epizodě s názvem Harry Potter a Ohnivý pohár se Hagrid rozpovídá o svém dětství. Madam Maxime prozradí, že jeho výchovu musel převzít otec, protože ho matka jako dítě opustila. Hagrid také s láskou vzpomínal na to, že ho už ve svých šesti letech dokázal zvednout.

 

Smutný Hagridův příběh ale pokračoval. Když mu bylo 12 let, přišel i o otce a stal se stejně jako Harry sirotkem. V té době si myslel, že je na světě úplně sám, ale později narazil na svého polovičního bratra Drápa.

 

Hagrid nebyl Harrymu jen přítelem, ale i otcem

Většina z diváků viděla jakéhosi náhradního otce Harryho Pottera především v Brumbálovi. Moudrý ředitel Bradavic na mladého Harryho odjakživa dohlížel a vedl ho správnou cestou, to je pravda. Koho ale pak představoval Hagrid?

 

Staršího bratra či jen přítele? Kdepak. J. K. Rowlingová, autorka knižní předlohy, ho vnímá jako otcovskou postavu. Hagrida i Brumbála označila za velmi důležité osoby v Harryho životě, přičemž oba měli podle ní zosobňovat dvě části ideálního otce. Hagrid představoval horlivější a emotivnější část, no a Brumbál zase výchovnou a intelektuální.

 

Týchto X zaujímavostí si o rokfortskom hájnikovi Hagridovi možno ani len netušil

Díky původu byl odolný vůči mnoha kouzlům

Hagrid je z poloviny člověk a z poloviny obr, díky čemuž se stal velmi odolným proti omračujícím kouzlům, ale dokonce částečně i proti černé magii. Vražedné zaklínadlo Avada Kedavra by téměř jistě nepřežil, ale takovému Petrificus Totalus by mohl dokázat odolat.

Hagrid nikdy nedokázal vykouzlit Patronuse

Tato informace není sice žádným překvapením, ale nikdy nebyla potvrzena v knihách či ve filmech. Na otázku fanoušků odpověděla až autorka J. K. Rowlingová. Protože byl Hagrid jako mladý student vyloučen ze školy, nikdy se nedostal na takovou úroveň, aby dokázal zvládnout náročné kouzlo Expecto Patronum.

 

Týchto X zaujímavostí si o rokfortskom hájnikovi Hagridovi možno ani len netušil

Hagridovi je koncem ságy 70 let

Rubeus Hagrid se narodil 6. prosince 1928. Při natáčení závěrečného filmu bylo jeho hereckému představiteli Robbiemu Coltraneovi 58 let, ale jeho postavě rovných 70. Kromě mírně šedivějících vousů bychom ale Hagridovi určitě tipovali méně. A co ty?

 

Týchto X zaujímavostí si o rokfortskom hájnikovi Hagridovi možno ani len netušil

Hagrid dokáže snést hodně alkoholu

Češi rozhodně nepatří mezi národy, u kterých by převažovala abstinence, ale s Hagridem by mohl soutěžit snad málokdo z nás. Jeho původ ho totiž činí i v tomto ohledu velmi odolným. Hagrid by údajně dokázal vypít celou láhev brandy, aniž bychom na něm pozorovali větší známky opilosti.

 

Milý bradavický hajný má ale bohužel velký problém s udržením tajemství, které z něj jdou v případě opilosti ven jedna radost. Profesorovi Quirrellovi v první části Harryho Pottera však trvalo dlouhé hodiny, než Hagrida opil natolik, aby mu vyzradil tajemství o trojhlavém psu Chloupkovi.

 

Hagridův vztah s Madame Maxime nakonec nevyšel

Během 4. části Harry Potter a Ohnivý pohár se na pozadí filmu vyvíjela menší romantická zápletka mezi Hagridem a ředitelkou Krásnohůlek Madame Maxime. Tento pár mimo jiné samozřejmě spojovalo i to, že oba byli polovičními obry.

 

Mezi dvojicí to dlouhou dobu jiskřilo a společně dokonce cestovali do severních kolonií obrů. Ty se snažili přesvědčit, aby nespojili svůj síly s Voldemortem. Madame Maxime stála u Hagrida následně i při pohřbu Albuse Brumbála, kterému byl Hagrid celý život věrný.

 

V roce 2007 autorka knižní série potvrdila, že Hagrid nebyl nikdy ženatý. Podle názoru J. K. Rowlingové Madame Maxime považovala Hagrida za milého, ale také za méně sofistikovaného. Z jejich vztahu nakonec tedy nic nebylo.

Ohodnoť článek
105
Zdroj: screenrant.com, wikia.com, pottermore.com
Foto: Warner Bros. Pictures