Dystopické sci-fi z alternativní historie The Man in the High Castle patří k nejzajímavějším seriálům současnosti. Není to sice projekt, který by byl podobně masově populární jako například Game of Thrones, ale svou stabilní základnu fanoušků si najít dokázal. Důkazem je i to, že tento rok jsme se konečně dočkali 3. série.

 

Na tu jsme museli čekat téměř dva roky. Stálo to čekání za to? Je asi pravda, že The Man in the High Castle nasadil od začátku vysokou laťku. První série byla výborná, druhá z mého pohledu možná ještě lepší (ačkoli zahraniční kritici si to nemysleli), takže jsem logicky opět očekával pecku. Jak to dopadlo?

 

Nacisté vyhráli 2. světovou válku a chtějí si podrobit alternativní reality. The Man in the High Castle boduje 3. sérií (Recenze)

 

Jak jistě víte, seriál se odehrává ve světě, kde nacistické Německo a jeho japonští spojenci vyhráli druhou světovou válku. V 60. letech je již podrobena i Amerika a je rozdělena na Velkou nacistickou říši, Japonské pacifické státy a Neutrální zónu.

 

Mezi nacistickou částí Ameriky a Japonskem vzniká studená válka, která se může zvrhnout v jadernou katastrofu. V závěru 2. série se ji sice podařilo odvrátit, napětí ale trvá.

 

V příběhu se ocitáme zhruba šest měsíců po událostech minulé série. Už známe identitu záhadného Muže z vysokého zámku, mrtvého Hitlera nahradil Heinrich Himmler, John Smith byl povýšen na Oberstgruppenführera a jeho zesnulý syn se stal hrdinou pro celou Říši.

 

Nacisté vyhráli 2. světovou válku a chtějí si podrobit alternativní reality. The Man in the High Castle boduje 3. sérií (Recenze)

 

Smith a jeho rodina se však stanou terčem politických intrik, protože jejich nepřátelé se budou snažit o diskreditaci. Juliana zjišťuje, že je možné cestovat do různých paralelních světů, což však už vědí i nacisté. Ti plánují postavit přístroj, jehož prostřednictvím by se dokázali dostat do všech alternativních realit a ovládnout je.

 

A to jsem ještě mnoho důležitých postav a zápletek vynechal. Opět samozřejmě uvidíme Joa Blacka, Eda McCarthyho, Roberta Childana pana Tagomiho i inspektora Kida. Plus několik nováčků. Každá z těchto postav má svou propracovanou příběhovou linii a spolu vytvářejí opravdu strhující příběh.

 

Třetí série pokračuje ve vysoce nastavené kvalitě předchozích epizod. Ano, postav je mnoho, ale jejich osudy vás zajímají, neboť tvůrci jim dokázali vymyslet opravdu zajímavá dilemata, kterým musí čelit. Z tohoto pohledu je možno nejzajímavější postavou nacista John Smith v podání bezchybného Rufuse Sewella.

 

Nacisté vyhráli 2. světovou válku a chtějí si podrobit alternativní reality. The Man in the High Castle boduje 3. sérií (Recenze)

 

Velkým plusem je, že všechny postavy mají uvěřitelné motivace a téměř o nikom nemůžete říci, že je na sto procent špatný či dobrý. Jde zkrátka o lidi z masa a kostí, kteří váhají mezi tím, co je skutečně správné.

 

Příběhově si také nelze stěžovat, protože v každé jedné epizodě se posouváme dopředu. Nenajdeš zde žádné omáčky nebo vršení záhad, na které následně nedostaneš odpovědi. Naopak, tvůrci průběžně odhalují odpovědi na řadu otázek a zároveň obratně nastolují nové.

 

Scénář volně vychází z kultovního románu Philipa K. Dicka, ale příběh si už dávno jde vlastní cestou. Přesto se však scénáristé ještě párkrát k předloze poměrně nečekaně vrátí.

 

Herecky nelze mnoho vytýkat. Sewella jsem již zmiňoval, ale všichni herci jsou skvělí. Větší prostor dostala postava Nicole Dormer v podání Belly Heathcote, Kenneth Tigar jako Himmler je správně fanatický a odporný a William Forsythe s gustem ztvárnil nacistickou verzi prvního šéfa FBI J. Edgara Hoovera.

 

Nacisté vyhráli 2. světovou válku a chtějí si podrobit alternativní reality. The Man in the High Castle boduje 3. sérií (Recenze)

 

Pravda, tempo 3. série možná není tak strhující jako v případě té předchozí. Do jisté míry to platí i o závěru, který není až tak emocionálně silný, ale rozhodně se mu nemůže upřít velká působivost. Na 4. sérii (která již byla potvrzena) tě navnadí maximálně, a to je to nejdůležitější.

 

Po skončení poslední epizody mi zkrátka bylo líto, že už je konec. Jsem velmi zvědavý, s čím tvůrci přijdou v budoucnosti. Pokud se jim podaří pokračovat v tomto stylu a nezačnou se samoúčelně zaplétat ve sci-fi záhadách, tak nás čekají ještě velké věci. 9/10

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Ohodnoť článek
13