Hollywoodský chodník slávy si jako takový nemusíme představovat, protože i v našich končinách jde o velmi známou veličinu. Co mnoho Čechů a Slováků ale pravděpodobně nezná, je historie spojována s touto populární turistickou lokací.

 

Zřejmě vás však překvapí i několik zajímavostí týkajících se bájného losangelského chodníku, ke kterým se společně dostaneme v závěru článku.

 

Hollywoodský chodník slávy není jediným na světě. Podobný způsob oceňování umělců byste mohli najít například v Kanadě, v Číně, ve francouzském Cannes, v Česku, i na Slovensku.

 

Hvězdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta byste na hollywoodském chodníku slávy hledali marně. Za místo na výsluní nestačí jen zaplatit

 

Hollywoodský chodník k dnešnímu čítá přibližně 2600 pětiramenných hvězd (značících pět sfér), včetně celebrit z řad lidí, fiktivních postaviček (Minnie a Mickey Mouse), firem (Disneyland), televizních stanic (KTLA-TV), zvířat (Lassie) a dalších.

 

Hollywoodská památka by se v rámci jednotlivých hvězd dala podle značení zařadit do pěti kategorií. Filmový průmysl (znak filmové kamery), hudební průmysl (gramofonová deska), divadelní sféra (usmívající se a truchlící maska), televizní zábava (televizor) a rozhlasová zábava (rozhlasový mikrofon).

 

Téměř nadpoloviční většina oceněných spadá pod filmovou kategorii. Druhé místo zabírá televizní zábava, následně se v pořadí nachází hudební a rozhlasový průmysl a méně než 2 % patří divadelnímu umění.


Hvězdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta byste na hollywoodském chodníku slávy hledali marně. Za místo na výsluní nestačí jen zaplatit

 

Některé speciální hvězdy se však vymykají pětici běžných symbolů a vyznačují se svými vlastními. Za příklad si uveďme například baseballový tým Los Angeles Dodgers (kriketový míček s nápisem Dodgers) či značku amerického spodního prádla Victoria'd Secret (symbol značky – V překřížené přes S).

 

Určitou výjimkou je i vlastní oddělený monument pro misi prvního přistání na Měsíci. Ten má na sobě vyryta jména astronautů Neila A. Armostronga, Edwina E. Aldrina Jr. a Michaela Collinse, datum přistání (čísla „7/20/69“) a název kosmické lodi Apollo XI. Všichni tři kosmonauti se na chodníku slávy oficiálně řadí pod kategorii televize.


Hvězdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta byste na hollywoodském chodníku slávy hledali marně. Za místo na výsluní nestačí jen zaplatit

 

K roku 2018 je sice chodník slávy plný řadou hvězd, ale většina z nich byla vybrána ještě před jeho vybudováním. Přesněji by mělo jít o neuvěřitelných 1558 oceněných, z nichž se sice na chodník ve finále všichni nedostali, ale i tak lze hovořit o šíleném rozběhu, čímž se degradovala hodnota jednotlivých ocenění.

 

Snad i proto následných osm let od vybudování losangeleské síně slávy nebyla zasazena žádná další hvězda. V současnosti na chodník připadá zhruba 20 nových hvězd za jeden rok.

 

Aby se vaše jméno dostalo mezi ostatní laureáty, musí být za hvězdu zaplaceno 40 000 dolarů. Ty by měly pokrývat náklady na výrobu, údržbu chodníku a samozřejmě i odhalovací ceremoniál. Musíte také splňovat kritérium minimálně 5 let působení v konkrétní sféře a mít za sebou jistou historii v charitativní oblasti.

 

Hvězdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta byste na hollywoodském chodníku slávy hledali marně. Za místo na výsluní nestačí jen zaplatit

 

Ze všech oceněných se čas od času stane i raritní případ, kdy se některý z umělců objeví alespoň ve dvou kategoriích. První, kdo se mohl pochlubit dvojicí hvězd, byl popový zpěvák Michael Jackson. Hvězdu číslo jedna získal jako člen skupiny Jackson Five, no a druhou samozřejmě za svou sólovou kariéru.

 

S Jacksonovou hvězdou se pojí i jedna smutně úsměvná příhoda. Ke hvězdě s jeho jménem se měly po smrti krále popu tísnit davy fanoušků. Ve skutečnosti však přikládaly svíčky a květiny jeho jmenovci, moderátorovi talk show Michaelu Jacksonovi.

 

S dvojicí hvězd jsou na tom podobně i John Lennon, Ringo Starr, George Harrison a Paul McCartney. Všichni získali hvězdu jako sóloví umělci, ale i jako členové The Beatles. Zatím jediná osobnost, které se podařilo objevit ve všech pěti kategoriích, byl rodák z Texasu – Gene Autry, přezdívaný také jako zpívající kovboj.

 

Dostat se do hollywoodské síně slávy není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Hollywoodská obchodní komora každoročně vybere zhruba 30 celebrit (z přibližně 200 nominací). Ty však musí nejprve nominovat třetí strana. A kdo konkrétně? Se souhlasem kandidáta v podstatě kdokoliv.


Hvězdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta byste na hollywoodském chodníku slávy hledali marně. Za místo na výsluní nestačí jen zaplatit

 

Nominovaný kandidát na hvězdu musí dále podepsat souhlas s umístěním hvězdy a se zúčastněním se na jejím odhalení. Výše zmíněnou částku 40 000 dolarů většinou platí nominovaný (bohatý fanoušek, filmové studio a podobně). Důvody, proč některé slavné osobnosti stále neobdržely toto ocenění, se poměrně různí.

 

Podle některých zdrojů je zesnulá princezna Leia alias Carrie Fisher jednou z celebrit, které nebyly nikdy nominované. Posmrtný proces udělení hvězdy je ještě komplikovanější než ten, který musí umělci podstoupit za svého života, a tak je umístění hvězdy pro Carrie málo pravděpodobné.

 

Ocenění může navíc získat jen jedna zesnulá osobnost za rok a čekací lhůta po smrti dané osoby je dlouhých pět let. Tím se tato potenciální pocta pro hvězdu Star Wars ještě více zužuje, respektive minimálně oddaluje.


Hvězdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta byste na hollywoodském chodníku slávy hledali marně. Za místo na výsluní nestačí jen zaplatit

 

Z úspěšných herců a hereček bez hvězdy na hollywoodském chodníku slávy si dále zmiňme Judi Dench, Brada Pitta, Angelinu Jolie, Leonarda DiCapria, Roberta De Nira, Al Pacina, Denzela Washingtona či Willa Smithe.

 

Julia Roberts byla na rozdíl od Carrie Fisher nominována, ale důvod neumístění její hvězdy byl zcela odlišný. Odmítla se totiž zúčastnit odhalovacího ceremoniálu, čímž nesplňovala jednu z nutných podmínek pro vystavení hvězdy.

 

Toto pravidlo se podařilo prolomit v roce 1976 jediné osobě – Barbaře Streisand. Proslýchá se, že se ceremoniálu nemohla zúčastnit ze strachu z velkého davu.

 

Ze síně holywoodské slávy určitý čas dokonce hrozilo některým osobnostem i odstranění. Po sexuálních skandálech Kevina Spaceyho, Billa Cosbyho a Bretta Ratnera se mělo zvažovat jejich vyloučení, ale Hollywoodská obchodní komora vydala prohlášení, ve kterém jednoznačně vyvrátila jakékoli domněnky.


Hvězdy Leonarda DiCapria či Brada Pitta byste na hollywoodském chodníku slávy hledali marně. Za místo na výsluní nestačí jen zaplatit

 

„Od chvíle, kdy se hvězda nachází na chodníku, je považována za historickou součást Hollywoodského chodníku slávy. A právě z toho důvodu jsme nikdy žádnou hvězdu neodstranili,“ píše se v prohlášení.

 

Na závěr jsme si pro vás připravili 11 dalších zajímavostí

 • Původně se plánovaly na hvězdy vyrývat karikatury tváří. Jelikož ale zkušební podobizna Johna Waynea dopadla fiaskem, tvůrci přešli na dodnes používané symboly
 • První kreslenou postavou na chodníku byl v roce 1978 50letý Mickey Mouse
 • Kromě Mickey Mouse přišli časem na řadu Kačer Donald, Bugs Bunny, Sněhurka, Medvídek Pú, Shrek, ale také Godzilla
 • Minnie Mouse se k Mickeymu přidala až v roce 2018
 • Kromě Julie Roberts hvězdu na chodníku slávy odmítli Clint Eastwood a George Clooney
 • Boxerovi Muhammadovi Alimu se podařilo členy obchodní komory přesvědčit, že jeho jméno patří na chodník slávy
 • Aliho hvězda byla jako první nainstalována ve svislé poloze na stěně Dolby Theatre. Nechtěl totiž, aby po něm někdo šlapal
 • Hvězdu na chodníku získal i Ronald Reagan, někdejší prezident Spojených států. Před vstupem do politiky totiž zazářil jako herec
 • Svého jmenovce na chodníku slávy má kromě Michaela Jacksona i Harrison Ford
 • Jedinými dvojčaty a zároveň nejmladšími osobnostmi na chodníku slávy jsou Mary-Kate a Ashley Olsen. Ocenění získali ve věku 18 let
 • Herecká dynastie Barrymorových (rodina herečky Drew Barrymore) má na chodníku 6 hvězd
Ohodnoť článek
62
Zdroj: chcidoameriky.cz, businessinsider.com, walkoffame.com, wikipedia.org, mentalfloss.com, digitalspy.com, walkoffame.com
Foto: FOTO TASR/AP, Chris Pizzello/Invision/AP, FOTO TASR/AP, Rich Fury/Invision/AP, FOTO TASR/AP, Richard Shotwell/Invision/AP, Diliff, wikipedia.org, 20th Century Fox