Po každé významné marvelovce, která ovlivní MCU, si dané události rozebíráme. Infinity War přitom tímto světem zatřáslo nepochybně nejvíce. V článku tedy budeme rozebírat jednotlivé události snímku, takže se nevyhnete těžkým spoilerům.

 

Ještě než se ale naplno pustíme do vysvětlování, podívejme se na všechny důležité postavy, které se v Infinity War neobjevily. Hawkeye a Scott (Ant-Man) jsou pod drobnohledem vlády v „domácím vězení“. Hlavně kvůli tomu, aby se nemuseli skrývat i před vlastní rodinou.

 

Nick Fury se na konci snímku i o Clintovi zmiňuje. Co je důležitější než konec světa, to fakt netušíme, ale zřejmě se to už brzy dozvíme.

 

Ohledně Ant-Mana... ten přeci dorazí do kin už v červenci, a podle všeho bude klíčový pro zvrat Infinity War. Ať už to bude cestování v čase nebo něco jiného, Ant-Man sehraje ještě důležitou roli. Stejně tak Hawkeye.

 

Svět Marvelu: Jaké bude MCU po ničivých událostech Infinity War a kde byl Soul Stone? Co se událo na konci a o čem budou Avengers 4?

 

Oba si tedy ještě užijeme. Navíc, Ant-Mana se diváci nemohli v IW zahltit, jinak by hrozilo, že se na jeho sólovku nebudou hrnout v takových počtech. A co je ještě důležitější, stačilo by mu zmenšit pár členů Black Order, Thanose, a bylo by po problému.

 

Kam se sakra vypařila Valkyrie? Zemřela snad off-screen společně s dalšími postavami z Thor: Ragnarok na Asgardské lodi? Přítomný nebyl ani Jon Favreau jako Happy Hogan.

 

Po dlouhé době jsme si ho naposledy užili v Homecoming a viděli jsme ho i na fotkách z natáčení. Měl by být ve scéně, kdy Tony v parku mluví s Pepper, ale očividně tam chyběl. Je však potvrzeno, že ho uvidíme v Avengers 4.

 

Co se týče Phila Coulsona a vlastně všech seriálových postav – s těmi ve filmech jednoduše nepočítáme. Coulson je snad jedinou výjimkou, neboť začínal právě v celovečerácích. Nejdříve ho uvidíme digitálně omlazeného v sólovce Captain Marvel. Absence dalších postav není důležitá, respektive se dá jednoduše vysvětlit.

 

Svět Marvelu: Jaké bude MCU po ničivých událostech Infinity War a kde byl Soul Stone? Co se událo na konci a o čem budou Avengers 4?

 

A teď už pojďme na to.

 

Začínáme pěkně zostra. Thanos a jeho poddaní zabili polovinu asgardského národa (kam zmizel zbytek s Valkyrie, Korgem či Miekem nevíme) pár dní poté, co zdecimovali Xandar (je divné, že o tom Strážci ani neslyšeli, ale plot holes se marvelovky nikdy nevyhnou) a Thanos získal power Stone. Z rukou Lokiho následně získává i Space Stone, přičemž ho zabíjí před Thorovýma očima.

 

Scénáristé si dali záležet na větě: „No ressurection this time“, takže pokud Lokiho v Avengers 4 opravdu oživí, budu zklamaný. Postava bude chybět, ale aby všichni přežili události IW bez následků? To by už bylo opravdu nepřijatelné.

 

Takže tu máme Thanose s Power Stonem, Space Stonem a pár hodin na to i s Reality Stonem, jelikož zpustošil Knowhere a zřejmě zabil i Collectora.

 

Své věrné přitom pověřil akvizicí Time Stonu a Mind Stonu. Jak Black Order přesně věděl, kde se nacházejí, netušíme. Kameny se navzájem přitahují, takže by je Thanos mohl snadno najít, ale Black Order je po ruce právě nemá.

 

Obě skupiny však selžou, a tak si musí Thanos pro oba kameny nekonečna přijít sám (prakticky pro jeden, protože Time Stone se na Titan dostane). Ještě předtím však dostane z Gamory informaci, kde se nachází Soul Stone. Je na planetě Vormir, kde ho střeží starý známý Red Skull. Ten se za 70 let výrazně změnil.

 

Svět Marvelu: Jaké bude MCU po ničivých událostech Infinity War a kde byl Soul Stone? Co se událo na konci a o čem budou Avengers 4?

 

Je klidný, smířený se svým osudem (který nám fakt nedával smysl) a Thanosovi pomáhá k získání toho, po čem touží. Na to ale doplatí Gamora, pravděpodobně jedna z mála, ne-li jediná bytost, na které mu skutečně záleží. Její život ale bez zaváhání vyměňuje za Soul Stone. Finální zastávka – Země.

 

Zde se nachází raněný Vision. Od svého vzniku před 3 lety se objevil již ve 3 filmech, a zatímco všichni kolem něj své schopnosti a dovednosti / technologické pomůcky upgradují, scénáristé stále drží Visiona zkrátka.

 

V komiksech je (alespoň jako soupeř Avengerů) nesmírně silný. Ve filmech ale stále neodhalil svůj plný potenciál. Christopher Marcus a Stephen McFeely ho alespoň odklidili efektivněji než v Civil War, kdy na letišti na pár minut nepochopitelně zmizel.

 

Thanos s 5 kameny nekonečna nemá soupeře, nikdo z Avengerů se ho nedokáže téměř ani dotknout a polehounku tak získává i Mind Stone.

 

Ten sice Wanda stihne zničit (chápu, že byla vystavena síle samotného Mind Stonu, ale že by ho dokázala zničit? Tak mocný artefakt?), Thanos má však Time Stone, a tak lehce vrací čas zpět a Mind Stone z Visiona jednoduše vytrhne.

 

Jak jsme viděli, „robot“ následkem toho zemřel. Pravděpodobně však bude žít, a to i bez Mind Stonu. Shuri jednoduše nedokázala objekt z jeho hlavy vyndat včas. Thanos mu následně sebral nejen kámen, ale i pár životně důležitých kablíků. V budoucnu se s ním tedy můžeme setkat i bez kamene v hlavě, ale bude živý.

 

Nepomáhá už ani Thor a jeho Stormbreaker zatavený do hrudi Mad Titana.

 

Ten luskne prsty a...

 

Svět Marvelu: Jaké bude MCU po ničivých událostech Infinity War a kde byl Soul Stone? Co se událo na konci a o čem budou Avengers 4?

 

...polovina vesmíru je vyhlazená. Nevíme, kdo všechno z MCU je fuč (pár postav mohlo jednoduše zemřít off-screen), ale s jistotou víme, že nás opustil Black Panther, Spider-Man, Doctor Strange, Bucky, Wanda, Sam, Nick Fury s Marií Hill a celý tým Guardians of the Galaxy až na Rocketa.

 

Co se s nimi stalo? Je možné, že jsou mrtví, ale také je možné, že jsou v jiné dimenzi. MCU s více realitami a dimenzemi nepracuje až tak otevřeně, a tak bychom se spíše přiklonili k tomu, že tyto postavy prostě nežijí nikde jinde.

 

Jako například ve vlastním světě Soul Stonu, který do sebe ukládá všechny „duše“, se kterými přijde do styku. Nemluvě o tom, že toto místo může držitel kamene nekonečna i navštívit. Pravděpodobně se to už i stalo, a to ve scéně, kdy Thanos vede dialog s dětskou verzí Gamory. Samozřejmě, řada z nich bude oživena.

 

Spider-Man 2 se začíná natáčet už v létě, Panther vydělal přes miliardu, a pokud si někdo opravdu myslí, že se nevrátí... je to velmi roztomilé. Se Strangem se dá pracovat, je charismatický a Cumberbatch je v roli skvělý (přičemž se pomalu pracuje na scénáři pro dvojku), no a Bucky má smlouvu na celkem 9 filmů.

 

Jde však o skvělý zvrat. Každý čekal, že zemře někdo z původních Avengerů při jakémsi heroickém aktu. Nestalo se tak a odešla právě „mladá“ krev. Je právě na staré garde, aby ukázala, co Avengeři znamenají pro svět a jak jsou pro celý vesmír vlastně důležití.

 

Svět Marvelu: Jaké bude MCU po ničivých událostech Infinity War a kde byl Soul Stone? Co se událo na konci a o čem budou Avengers 4?

 

A já v tom vidím pár slušných metafor a mnohem lepší závěr, než smrt Capa či Iron Mana po neukončeném character arcu v nuceně napsané scéně obětování se (stále nás to může čekat za rok v pokračování).

 

V každém případě se tedy nemusíte bát, že se s těmito postavami už nesetkáme. Feige a spol. však nejsou asi ani natolik odvážní, aby nechali zemřít alespoň Gamoru. Strážci by bez ní přežili a jednoduše by ji někdo nahradil (v komiksech se tým střídá celkem často), ale jaksi nevěřím, že zůstane mrtvá.

 

Stejně jako Vision, i ona totiž zemřela kvůli akvizici daného Infinity Stoneu a v případě, že se bude cestovat časem a Thanos o kameny přijde, jejich smrti nebudou trvalé. Nezbývá nám skutečně nic jiného, než se nechat překvapit.

 

A že překvapení v Avengers 4 budeme. Pevně věřím, že si tvůrci nechali pár triků v rukávu. Ve hře je cestování v čase napříč dimenzemi či rovnou Scrulls.

 

Těm se dnes věnovat ale nebudeme. Možná spíše někdy kolem premiéry Captain Marvel. Do té doby vám stačí vědět, že řada současných postav v MCU může být dvojníkem z vesmírné rasy... končím to v blbém bodě, že?

 

Svět Marvelu: Jaké bude MCU po ničivých událostech Infinity War a kde byl Soul Stone? Co se událo na konci a o čem budou Avengers 4?

 

Avengers 4 na nás momentálně působí jako film, který mě vynulovat následky Infinity War. A to je problém. IW je skvělý a zábavný film, ale jeho výrazná část bude o rok později vymazána.

 

Většina postav (a vlastně polovina vesmíru) se musí vrátit k životu, a tak bude Avengers 4 označen značkou – film, který odčinil všechno, co se stalo v Avengers 3.

 

A pokud se to opravdu stane, jaký mají diváci důvod obávat se o postavy? Někdo určitě zemře, ale většina Avengerů ožije a diváci tak budou ochuzeni o emoce, napětí či strach o životy svých oblíbenců.

 

Smrt neznamená v komiksech nic, ale filmy tak fungovat nemohou, a pokud ani po 10 letech MCU nenabídne více než humor a akci, za moc stát skutečně nebude.

 

Infinity War skvěle funguje hlavně díky Thanosovi. Avengers 4 může být zase trefou do černého, ale i tak budeme mít v ústech pachuť promarněného potenciálu pozvednout tyto filmy o nemalý stupínek výše.

 

Svět Marvelu: Jaké bude MCU po ničivých událostech Infinity War a kde byl Soul Stone? Co se událo na konci a o čem budou Avengers 4?

 

Pokud má 10 let budování tohoto světa znamenat:

 

Avengers 3 – let’s tear it all down... Avengers 4 – you know what? nah, let’s just undo it all, we have sequels cooking up already (Avengers 3 – pojďme to celé zničit, Avengers 4 – víte co? kašleme na to, prostě zrušíme celé Infinity War, máme přeci naplánováno pár dalších sequelů)...

 

...nevěřím, že se mnozí nezamyslí nad tím, jaký to vlastně má celé smysl. Odpověď už sice známe, naivně však doufáme, že se mýlíme.

 

Zřejmě vás zajímalo i to, proč Hulk nemá zájem bojovat, respektive „žít“. Za nejpravděpodobnější odůvodnění jeho chování můžeme označit tvrdý úder na jeho ego. Thanos s ním vymetl podlahu v pár sekundách a naložil mu jako nikdo předtím.

 

Na druhou stranu, když už šlo do tuhého, Hulk by logicky měl zakročit. Hrozilo totiž, že zemře i on. Asi jen doufal, že ho někdo znovu posadí do Quinjetu a on si odletí na jinou planetu.

 

Svět Marvelu: Jaké bude MCU po ničivých událostech Infinity War a kde byl Soul Stone? Co se událo na konci a o čem budou Avengers 4?

 

Vrátit se musíme ještě i k Thorovi a jeho nové zbrani. Mjolnir je fuč, a přestože je Thor bohem blesku, jeho energie se stále nejlépe zhmotní v magickém předmětu schopném udržet všechnu jeho sílu.

 

Stormbreaker to dokáže také, má totožné vlastnosti jako Mjolnir, akorát je smrtelnější (ostřejší) a hlavně nahrazuje Bifrost, takže s ním Thor může cestovat v podstatě kdekoliv (pokud přemýšlíte nad tím, jak věděl, kam přesně má v Infinity War dorazit, raději přestaňte. Vysvětlení se nedočkáme).

 

Proč Thor nedostal rovnou Jarnbjorn? Můžeme totiž očekávat, že v MCU se objeví i Beta Ray Bill (měl se ukázat i v Thor: Ragnarok, ale v Marvelu si to rozmysleli. Cameo pro představení takové postavy podle nich nestačilo). Právě on dostane Stormbreaker v komiksech poté, co porazí Thora.

 

Odin mu následně nechá zbraň vyrobit. Můžeme tedy očekávat, že Beta Ray Bill Thora porazí i v MCU, následně získá Strombreaker a Thor po čase dostane finální zbraň – Jarnbjorn.

 

P.S. – Pokud jste byli pozorní, všimli jste si, že Infinity Gauntlet se poškodila a sebejistý Thanos si druhou „pro každý případ“ pravděpodobně nevyrobí. I to bude v Avengers 4 hrát velkou roli.

 

P.S.S. – Jak Thanos věděl Tonyho jméno? Jediné, co nás napadá, je Soul Stone.

 

P.P.S. – Peter Dinklage dostal skutečně skvělou roli.

 

To by bylo prozatím asi všechno. Pokud máte nějaké další otázky, diskuse je vaše, Pokusíme se vám odpovědět na všechno.

Ohodnoť článek
625
Zdroj: collider.com, collider.com, screencrush.com, screenrant.com
Foto: Marvel/Disney