Streamovací služba Netflix si v posledních letech získala ohromnou popularitu. Kromě skvělých seriálů, jako například Stranger Things či House of Cards, nám Netflix přináší i filmy, ačkoliv na tomto poli má výsledky značně nevyrovnané.

 

Přesto se streamovacímu gigantu podařilo bodovat se snímkem Mudbound, který to dotáhl až do oscarové soutěže (odnesl si 4 nominace). Ne všichni jsou však příznivci netflixovské politiky.

 

Steven Spielberg se obul do Netflixu. Jejich filmy by neměly dostávat Oscary, prohlásil

 

Své výhrady v minulosti vznesl Christopher Nolan a nyní se k němu přidal i legendární Steven Spielberg. Ten poznamenal, že podle jeho názoru by filmy streamovacích společností, které de facto spadají pod televizní tvorbu, neměly být oceňovány Oscary.

 

„Nemyslím si, že filmy, které se hrají v pár kinech během necelého týdne, by se měly kvalifikovat na oscarové nominace,“  řekl režisér.

 

Dodal také, že vzestup podobných internetových/televizních filmů a seriálů může být pro kinematografii spíše negativní. Připustil však, že to není poprvé v historii, co se něco podobného děje.

 

„TV projekty jsou rivalem kinematografie ve stejném smyslu, jako byla televize v počátku 50 let. Televize tehdy stáhla diváky z kin, protože bylo zábavnější sledovat komedii doma a nebylo nutné jít do kina.“ 

 

Steven Spielberg se obul do Netflixu. Jejich filmy by neměly dostávat Oscary, prohlásil

 

„V současnosti je však rozdíl v tom, že mnoho studií raději vyrábí značkové a jisté box office hity a nedávají příležitost menším filmům. A ty menší filmy, které se kdysi vyráběly ve velkém množství, nyní jdou na Amazonu, Hulu a Netflixu.“

 

Spielberg však jedním dechem dodal, že současná televizní tvorba je ve své nejlepší kondici za celou svou existenci. „Máme tu lepší scénáře, lepší režii, lépe herecké výkony, lepší příběhy,“ dodal.

 

Stojí si ale za tím, že jeho filmy typu The Post byly od počátku určeny pro velká plátna a nikoliv streamovací platformy. Podle vlastních slov by si filmy od Netflixu v případě kvality zasloužily spíše ocenění Emmy, ale ne Oscara.

 

Steven Spielberg se obul do Netflixu. Jejich filmy by neměly dostávat Oscary, prohlásil

 

Oponenti Spielbergovi vzkázali, že prvořadá by snad měla být kvalita díla a nikoli způsob jeho distribuce, na druhé straně se jeho připomínky asi dají chápat. Kino zážitek je přece jen stále kino zážitek a ten něco jen tak lehce nenahradí.

 

Pro mnohé tvůrce představuje Netflix, Hulu či Amazon pohodlnější řešení, jak dostat své dílo k co největšímu zástupu diváků. Pokud bychom tyto služby neměli, tak bychom mohli být chudší o hodně dobrých filmů. Kromě Mudboundu sem patří i například Manchester by the Sea (vznikl v spolupráci s Amazonem).

 

Steven Spielberg se obul do Netflixu. Jejich filmy by neměly dostávat Oscary, prohlásil

 

Steven Spielberg však s Netflixem v dohledné budoucnosti určitě spolupracovat nebude. Jeho kolega Martin Scorsese však tuto platformu využil, aby přivedl k životu svůj dlouho odkládaný projekt The Irishman. Přece jen tedy můžeme říci, že klady streamovacích společností stále převyšují jejich zápory.

Ohodnoť článek
14
Zdroj: collider.com