Jen málokterá ze světových osobností si může říci, že dosáhla tolika významných úspěchů jako právě Arnold. Nadšenci kulturistiky dosud vzpomínají na slavnou éru vypracovaného Franka Zanea, obludného Lou Ferrigna, „malého velkého“ Franca Columba, ale v první řadě na jedinečného Schwarzeneggera.

 

Arnold, v daných časech přezdívaný také jako „the Oak“, se však se sedminásobnou výhrou v nejprestižnější kulturistické soutěži Mr. Olympia jednoduše nespokojil. Jeho kroky vedly přímo do Hollywoodu, kde se mu díky úsilí podařilo dosáhnout status legendy akčního žánru.

 

Po seknutí s herectvím (naštěstí, jak dnes už víme, jen dočasném) si to však Terminátor nenamířil do důchodu, ale směrem k vysoké politické kariéře guvernéra Kalifornie.

 

Podle jeho přátel z dětství Schwarzenegger často opakoval, že jeho životním snem je přestěhovat se do Ameriky, získat postu uznávaného herce a oženit se s Kennedyovou. Všechny tři cíle se mu podařilo splnit (jeho bývalá žena Maria Shriver je neteří Johna F. Kennedyho).

 

I když Arnoldův život asi nejvíce charakterizují výše zmíněné významné mezníky, v následujícím článku se budeme detailně věnovat všem jeho pozoruhodným etapám.

 
Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

Tato dnes již 70letá hvězda se narodila v malé obci Thal blízko druhého největšího města Rakouska – Grazu. Jeho otec pracoval jako náčelník policie a dlouhá léta bojoval s alkoholismem. Arnoldův otec byl před jeho narozením jistou dobu dokonce členem nacistické NSDAP.

 

O svém dětství herec nemluvil nikdy s velkou láskou. Vztahy v rodině byly vyhrocené zejména kvůli zmiňovanému otci, který nejenže upřednostňoval Arnoldova bratra, ale chlapce mnohokrát bil a štval proti sobě navzájem.

 

Pro synovy problémy neměl nikdy příliš velké pochopení. Z dvojice rodičů si Arnold rozhodně více rozuměl s matkou, s níž byl až do její smrti v kontaktu.

 

V tomto bodě se dost odlišoval i vztah k jeho bratrovi. Ten v roce 1971 zemřel pod vlivem alkoholu v důsledku autohavárie. Na bratrův pohřeb se sice Arnold nedostavil, ale postaral se o to, aby jeho tehdy tříletý synovec Patrick získal patřičné vzdělání, a také mu pomohl s pozdějším přesunem do Spojených států.

 

Podobný scénář se opakoval i po smrti jeho otce. Pohřbu se podle jeho někdejšího tvrzení z dokumentárního filmu o kulturistice, Pumping Iron (k němu se dostaneme později), nezúčastnil kvůli intenzivnímu tréninku na blížící se soutěž.


Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

Později ale přiznal, že důvod neúčasti na otcově pohřbu byl falešný (konkrétně převzatý od jiného kulturisty).

 

Pravdou však zůstává, že Arnold se na pohřbu svého otce opravdu neobjevil. Jeho první seriózní známost, Barbara Baker, vzpomíná, že o smrti svého otce ji informoval bez jakéhokoli náznaku emocí. V průběhu času herec podal minimálně tři odlišné verze odůvodnění, podle kterých se pohřbu nezúčastnil.

 

Když Arnold ještě jako mladík psal rodině listy ze zahraničí, vracelo se mu namísto laskavých odpovědí jen několik otcových kritických poznámek k synově gramatice, zvýrazněných silným červeným fixem (v tomto případě slovní spojení „grammar nazi“ nabírá nových rozměrů).

 

Navzdory otcovu ponižování a tvrdým námitkám vůči kariéře kulturisty (chtěl, aby Arnold pokračoval v jeho šlépějích policisty) na svém snu nepřestával pracovat.

 

V roce 1967 se tehdy teprve 20letý Arnold stává nejmladším vítězem soutěže Mr. Universe. Soutěž se pro něj stala letenkou do Ameriky – do země možností, kde na něj čekalo bohatství a sláva.


Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

Jak se říká – co tě nezabije, to tě posílí. Ve Schwarzeneggerově případě to i podle jeho názoru platilo dvojnásob.

 

Sám tvrdí, že se nikdy necítil dostatečně dobrý, dostatečně silný či chytrý. Jeho otec mu jednoduše dával vždy najevo, že stále má prostor pro zlepšení. A právě to Arnold využil jako své pohonné palivo na stálé zdokonalování se.

 

Podobně však nemusí dopadnout každé z dětí. V interview z roku 2004 prohlásil, že to, co si ve svém dětství zažíval, bychom klidně mohli nazvat v dnešní době týráním. Tahání za vlasy či mlácení páskem bylo jen jedním z mnoha příkladů. Jinak na tom ale nebyly ani děti ze sousedství.

 

O těchto událostech v interview hovořil jako o smutné skutečnosti, která popisovala německo-rakouskou mentalitu dané doby.

 

Rodiče nechtěli ze svých dětí vychovat individuální osobnosti, ale vyhovující kopie. A proto se podle svých slov stal jakýmsi rebelem. Vždy, když dostal úder a stejně vždy, když mu někdo řekl, že něco nedokáže, si Arnold neustále opakoval: „Toto se již nebude dlouho opakovat, protože odsud odejdu. Chci být bohatý. Chci být někým.“


Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

Krátce po výše zmiňovaném vítězství v Mr. Universe se přestěhoval do USA, kde pod dohledem legendy kulturistiky Joea Weidera pravidelně trénoval ve slavném Gold's Gym ve Venice.

 

Jak sám Arnold říká, do Ameriky vycestoval jen se svým batohem na cvičení. O 10 let později si už jako mimořádně úspěšný a uznávaný kulturista zahrál v kultovním dokumentu Pumping Iron (1977).

 

Ještě předtím však v roce 1970 debutově stihl „zazářit“ v jednom z nejhorších filmů všech dob – Hercules v New Yorku. Jeho přízvuk byl navíc natolik špatný, že ho museli později kompletně predabovať. Své herecké renomé se mu v roce 1976 podařilo mírně napravit dramedií Stay Hungry (Zůstaň hladový).

 

Ale nyní se vraťme k filmové bibli kulturistiky – Pumping Iron. Kromě Arnolda jste v ní mohli poznat i jeho největšího sportovního konkurenta – legendu jménem Lou Ferrigno. O známém dokumentárním snímku a svém protivníkovi se Ferrigno vyjádřil následovně:

 

„Za každou cenu jsem chtěl být součástí filmu, protože jsem věděl, že ať se stane cokoliv, budu součástí historie – a to právě díky mně a Schwarzeneggerovi. Arnold byl (v roce 1977) pětinásobný Mr. Olympia a být s ním na pódiu znamenalo být s tím nejlepším. Byla to velká zábava, která navíc proslavila kulturistiku.“


Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

V období natáčení dokumentu poznal Arnold i tehdy vycházející hvězdu, boxera Rockyho Balbou alias Sylvestera Stallonea – svého někdejšího soka, ale v současné době velkého přítele. Poprvé se jejich pohledy setkaly na předávání Zlatých glóbů v roku 1977.

 

Stallone se tehdy sám sebe ptal: „Co to je za chlapa? Vždyť je obrovský jako celý stůl.“ Později v průběhu večera Schwarzeneggera prohlásili za Mužský objev roku, na což Stallone reagoval slovy: „No tak, co to je za vtip, takto se přece nemůže nikdo jmenovat!“

 

Ve stejný večer svou chvilku slávy sklidila i Stalloneova boxerská klasika Rocky, které byl udělen Zlatý glób za nejlepší film. No a právě tehdy to přišlo. Sly samým nadšením vyhodil do vzduchu velkou kytici, která dopadla přímo na Arnoldova ramena.

 

Tehdy i nebojácnému Rockymu zaskočilo, a podle jeho slov měl pocit, že ho chtěl Arnold na místě ukřižovat.

 

Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

Málokdo ví, že v tomto období Arnold, jako jeden z více kulturistů, pózoval pro gay magazín After Dark. Dvě fotografie lze možná i na dnešní dobu označit za vcelku kontroverzní, protože na nich Arnolda můžeme vidět v podstatě v rouše Adamově.

 

Několik let po úspěchu Pumping Iron se kariéra kulturisty pohnula blíže směrem k Hollywoodu. Producenti dokumentu Edward R. Pressman a Edward Summer se rozhodli dát Arnoldovi šanci v jejich připravované adaptaci Roberta Howarda – Barbar Conan.

 

Dva roky na to si Schwarzenegger zahrál další přelomovou roli, a to samotného Terminátora, jehož mimochodem vyfoukl milovanému i nenáviděnému sportovci O. J. Simpsonovi.

 

Cesta k ní však mohla být překažena, a to bez hercova přímého zapříčinění. Jen díky jeho iniciativě se věci nakonec pohnuly správným směrem. Když byla totiž role ve filmu prvotně nabídnuta Arnoldovi skrze jeho agenta, ten ji překvapivě odmítl.

 

Po setkání herce s režisérem Jamesem Cameronem ale Schwarzenegger nabídnutou příležitost využil a naopak dal sbohem svému agentovi, který schytal padáka.

 

Ve skutečnosti mu ale chtěl dát pouze za vyučenou, protože ho zároveň zanedlouho na to přijal zpět. Možná se Arnoldův agent domníval, že režisér prepadákového hororu Piraňa 2 nebude pro Arnieho tím pravým ořechovým. Nemohl se však mýlit více.

 

Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

Původně se měl ale Schwarzenegger objevit ve filmu jako Kyle Reese. O hraní postavy Terminátora však Camerona po přečtení scénáře osobně požádal.

 

Jeho reakce byla opravdu zmatená: „Ne, ne! Reese je ta hvězda! On je ten velký hrdina! Terminátor řekne sotva pár slov (poznámka – ve filmu jste od Terminátora slyšeli pouhých 58 slov)!“ K jeho zděšení ale robot z budoucnosti reagoval dvěma slovy – věř mi. A tak se také stalo.

 

Z pohledu dneška tyto role bereme již jako samozřejmost, ale pro Arnolda šlo v daných letech o velké vykoupení a zadostiučinění. Jeho herecké začátky totiž nebyly vůbec snadné.

 

Agenti i lidé od castingu mu častokrát opakovali, že jeho tělo je „příliš divné“ a jeho přízvuk bohužel příliš komický. Dokonce se našli i kritici Schwarzeneggerova jména, které označili za zbytečné dlouhé a radili Arnoldovi, aby se dal přejmenovat.

 

Své příjmení sice nezměnil, ale na přízvuku se snažil dlouhodobě pracovat. Dodnes vzpomíná, jak na jedné lingvistické hodině neustále opakoval větu „a fine wine grows on the vine“.

 

Od příchodu do Ameriky až po rok 1983, kdy Arnold obdržel americké občanství, si zažil vzrušující, ale zároveň velmi náročné a stresující období, během něhož mimo jiné stihl získat bakalářský titul z University of Wisconsin-Superior.

 

Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

V těchto časech se poprvé svěřil blízkému příteli vyučujícímu transcendentální meditaci o svých úzkostných problémech. Jak sám tvrdí, dodnes z tohoto meditačního učení čerpá mnohá pozitiva, protože nehledí na určité věci jako na jeden velký problém.

 

Osmdesátá léta divákům přinesla kromě Terminátora a Barbara Conana další nezapomenutelné Arnoldovy hity jako Komando či Predátor.

 

Při natáčení Komanda vzal Schwarzenegger roli otce mladé Alyssy Milano tak trochu doslovně. Dokonce jí občasně pomáhal s domácími úkoly do školy (v dané době jí bylo 13 let). Natáčení filmu zabralo dohromady pouze rovných 45 dní. Nejde sice o světoborný rekord, ale i tak lze hovořit o pořádně rychlém a bezproblémovém procesu.

 

Vznik Predátora ale naopak nebyl vůbec jednoduchý. Nejenže scénáristé neustále bojovali se svou prací, ale co je snad nejdůležitější, problémy byly s hlavním záporákem filmu. Původním představitelem obávaného lovce byla mimochodem budoucí belgická „star“ Jean-Claude Van Damme.

 

Ten ale nakonec musel projekt chtě nechtě opustit. Mluvilo se hlavně o jeho problematickém chování a neustálé nespokojeností s prací v kostýmu (viz obrázek níže).


Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

„Nesnáším to. Vypadám v tom jako nějaký komiksový hrdina,“ prohlásil rozčileně směrem ke svému kostýmu Van Damme.

 

V něm se mu podle všeho velmi špatně pracovalo a navíc vůbec netušil, že komická podoba jeho obleku (vypadal v něm jako velký červený zmutovaný mravenec) slouží k tomu, aby mohl být Predátor ve filmu neviditelný.

 

Dříve či později tedy došla trpělivost filmařům i Van Dammovi, a tak se nám dostala finální podoba tohoto monstra, jakou známe dodnes. Žádná obratná pohyblivá bestie, ale mohutný inteligentní zabiják.

 

Devadesátá léta odstartovala sci-fi klasikou Total Recall. S jejím natáčením se ale naopak spojuje jedna úsměvná příhoda. Na ni do dnešních dnů ráda vzpomíná i jeho herecká kolegyně Sharon Stone. Ta si ve snímku zahrála jednu z vedlejších postav – konkrétně manželku hlavního hrdiny.

 

V postelové scéně, kdy měla Stone na sobě pouze noční košili a Arnold měl být pod peřinou úplně nahý (ve skutečnosti byl však oblečený v miniaturní verzi spodního prádla), působil podle jejích slov nesmírně stydlivě. Herečka v dané situaci popsala Arnolda jako velmi zranitelného.

 Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

Následující dekáda ve srovnání s tou předchozí však byla v rámci filmografie pro rodilého Rakušana mírným neúspěchem.

 

Kromě Total Recall si sice zahrál v druhé části Terminátora (mnohými fanoušky považované za nejlepší) a ve skvělé akční komedii True Lies, ale také se upsal podprůměrným projektům, například komedii Junior či příšernému Batmanovi a Robinovi.

 

Režisér Predátora, John McTiernan, prozradil, že rozšířená kritika na jeho nové snímky Arnoldovi zlehka zlomila srdce. Připomeňme si ale, že Arnold nikdy nebyl „pouze“ světoznámou hereckou legendou, ale také mimořádně úspěšným sportovcem. A s postupně upadající hereckou dráhou proto svými velkolepými zářezy do světa nemínil přestat.

 

Po podprůměrné komedii Junior či komerčně úspěšném, avšak kvalitativně průměrném Policajtovi ze školky, se sice ještě snažil o comeback k akčním snímkům, ale neúspěšně. Konec dní či Šestý den oproti jeho bývalým akčním hitům prostě vůbec neuspěly.

 

Jediným vysloveně úspěšným čistokrevným akčňákem devadesátých let z převážně postkomediálneho období se nakonec pro Arnolda stal pouze Likvidátor z roku 1996.


Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

V roce 2003 se nám potřetí představil v roli Terminátora. Finančně si mimochodem Arnie polepšil o neuvěřitelných 30 milionů dolarů. Kromě toho si k natáčení vyžádal plně vybavenou posilovnu, přístup k luxusním hotelovým apartmánům či osobní bodyguardy.

 

K tomu všemu si Arnold navíc vybojoval i 20 procent z hrubých příjmů z prodeje lístků, DVD, televizních práv či licencí na hry. Slušné, ne? Po odehrání jeho v té době posledního filmu však divákům jen symbolicky zamával a nadobro se rozloučil se svými obdivovateli.

 

V létě roku 2003 v show Jaye Lena totiž oznámil Americe, že plánuje kandidovat na post guvernéra státu Kalifornie. A pár měsíců na to, jak už jistě víte, zvítězil.

 

Na jistou dobu proto musel Schwarzenegger s prací herce chtě nechtě seknout. Inspirací ke vstupu do politiky mu byl prezident, kterého volil jako prvního – Ronald Reagan.

 

Rok na to se mu během dovolené na Havaji podařilo z moře zachránit topícího se muže. Arnold sice mohl být aktuálně vysoko postaveným politikem, ale status nebojácného hrdinu si nesl, zdá se, s sebou všude, kam šel.

 
Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

K obrovskému potěšení milionů fanoušků se ale v roce 2010 objevil s malou rolí v akční pecce jeho přítele Stallonea – Expendables.

 

Spojit legendy akčního žánru, jakými Schwarzenegger i Stallone bezpochyby jsou, nebylo v předešlém miléniu možné. Na jednu stranu jejich role by se na konkrétní dobu daly obecně označit za konkurenční a na stranu druhou by je společná souhra v daných časech pořádně natáhla rozpočet. I z toho důvodu mnohým z nás filmy jako Expendables nebo Escape Plan udělaly velkou radost.

 

V době úspěchu Expendables však na Arnoldovu hlavu připadl obrovský skandál. Potvrdila se totiž jeho nevěra vůči dnes již bývalé manželce, Marii Shriver, kterou měl podvádět s jejich domácí. Z tohoto tajného mileneckého vztahu má dokonce Arnold nemanželské dítě Josephu.

 

Od návratu k herecké kariéře v roce 2011 se mimo jiné Schwarzenegger objevil například v kritiky vlažně přijaté nejnovější části Terminátora s podtitulem Genisys, v hororovém dramatu Maggie či v bohužel prudce podprůměrné akční komedii Killing Gunther.


Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

 

Co se jeho herecké kariéry do budoucna týče, v příštích letech by si měl zahrát v další části Terminátora či v očekávaném pokračování komerčně úspěšné komedie Twins (Dvojčata).

 

V ní mimo Dannyho DeVita uvidíme i známého komedianta Eddieho Murphyho. Ten si ve filmu o dvojici markantně odlišných bratrů zahraje jejich třetího ztraceného sourozence, čímž se celá komická situace stane ještě bláznivější.

 

Tentokrát už ale Arnold dostane za svou roli určitě předem zaplaceno. V případě Dvojčat tomu tak ale nebylo.

 

Vzhledem k tomu, že Schwarzenegger měl kdysi od komediálního žánru pořádně daleko a filmaři s jeho přijetím do snímku trochu riskovali, přistoupil na to, že peníze nedostane klasickou formou výplaty. Obdržet měl „pouze“ určité procento z tržeb, čímž přišel v konečném důsledku k opravdu slušným penězům.

 

Otázkou ale zůstává, kdy se jeho připravovaných projektů vzhledem k Arnoldově nedávné operaci srdce vlastně dočkáme. Jak ale herec prostřednictvím svého účtu na sociální síti Facebook prozradil, jeho stav je již stabilizovaný a jak jej známe, se skokem do akce nebude určitě dlouho otálet.

 

Musíme si však přiznat, že Arnoldovy nejnovější filmy si více než na kvalitě zakládají častokrát jen na úsměvné nostalgii. Vidět Schwarzeneggera na plátně je pro množství fanoušků po celém světě prostě stále obrovským potěšením. A tak přesto, že jeho novotiny jsou pouze slabým odvarem starých dobrých časů, nejednou dokáží mimořádně potěšit.

 

Navzdory tyranii nacistického otce se Arnold Schwarzenegger stal akční legendou a vzorem úspěchu. Jeho začátky však vůbec nebyly jednoduché

Ohodnoť článek
109
Zdroj: biography.com, com.au, wikipedia.org, schwarzenegger.com, denofgeek.com, moviefone.com, usmagazine.com, mentalfloss.com, tvovermind.com, kinobox.cz
Foto: facebook.com, Orion Pictures, action press / www.gmx.ch, Cinema 5, wikimedia.org, Saban Films, fitnessvolt.com