Tak přeci jen se fanoušci knih a nadšenci eroticky laděné trilogie dočkali velkého finále. Řekněme si na rovinu, chválabohu! Nepochybuji o tom, že i hlavní hvězdy Dakota Johnson a Jamie Dornan si vydechli, protože během natáčení se neměli příliš v lásce. Tvůrci nás už nebudou trápit dalším filmem z pohledu Christiana Greye, který se k nám dostal pouze v knižní podobě.

 

Pokud čtete tuto recenzi, jistě budete poučenými diváky a víte, že v první části se mladá studentka Anastasia Steele seznámila s atraktivním boháčem Christianem Greyem.

 

Přistoupila na jeho sexuální hru a zamilovala se do něj. Do dvojky se stihli rozejít a ve Fifty Shades Darker se znovu dali dohromady. Opět se oddávali milostným radovánkám a vyzkoušeli nějaké ty erotické pomůcky. Nebudeme si lhát, druhý díl představoval obehranou písničku bez špetky originality.

 

Snímek vyvrcholil teatrálním požádáním o ruku (v Christianově zahradě s ohňostrojem v pozadí) a na závěr nám nastínili, jaké nebezpečí je čeká v budoucnu. Co si pro nás připravili v poslední části?

 

Erotická absurdita bez špetky filmového vkusu s levnými sexuálními scénami. To je 50 odstínů svobody (Recenze)

 

Anastasia a Christian se vzali a po svatbě se vydali na líbánky po Evropě. Idylku pohádkových chvil naruší bývalý Anin šéf, Jack Hyde, který se připomíná pomstychtivými choutkami. Novomanželé se musí vrátit domů a vypořádat se s problémy reality.

 

Pan Grey nechce nechat nic náhodě, a tak si najme ochranku. Sice si užívají vzájemné společnosti, ale ztrácejí kontrolu nad blížící se hrozbou.

 

V první řadě se musím přiznat, že po zhlédnutí traileru jsem dostala nápad na malý experiment. Při každém oslovení „husband“ a „wife“ si udělám čárku na papír. Překvapivě jich nebylo až tolik, což se však nedá říci o „Mrs. Grey“.

 

Připomíná mi to facebookové příspěvky po výjimečném svatebním dni, kdy si čerstvé manželky změní příjmení, aby bylo všem jasné, že jejich staré životy jsou již připraveny na změnu. Od této chvíle jim říkejme jedině pan a paní, oni se budou oslovovat výhradně manžel a manželka.

 

Erotická absurdita bez špetky filmového vkusu s levnými sexuálními scénami. To je 50 odstínů svobody (Recenze) 

Přesně tak, milé slečny a dámy, po svatbě se bez manžela již nepohnete a vaše role v tomto svazku má jasně stanovené cíle. Alespoň tak mi to připadalo. Nyní jsi Anastasie, paní Greyová, nestyď se za to a poslouchej svého muže!

 

Podle mých záznamů „Mrs. Grey“ zaznělo ve filmu 17krát, možná toho bylo i více, ale nedávala jsem dostatečný pozor.

 

Hned na začátku příběhu jsme se ze slavnosti vrhli rovnou na dovolenou. Režisér James Foley se rozhodl toto důležité zpečetění vztahu odbýt krátkým úvodem, čímž ukrátil divačky o nejeden romantický zážitek. Musíme se vypořádat s nebezpečným mstitelem a šikovným zlodějem, který se dostane prakticky všude. Kde nabyl takové schopnosti se diváci nedozvědí.

 

Pokračujeme v nesmyslném duchu nadále. Postavy se tváří, že chodí do práce. Anastasia se po výletu dopracovala k povýšení a velmi se jí kariérně daří, přesto, že budovu navštěvuje minimálně a kdykoli z ní odchází.

 

Erotická absurdita bez špetky filmového vkusu s levnými sexuálními scénami. To je 50 odstínů svobody (Recenze)

 

Nikdy jsem nepochopila, proč Christianovu sestru ztvárňuje popová zpěvačka Rita Ora. Její roli by zvládla ledajaká ochotnická herečka. Stejně zbytečné jsou postavy sexy architektky (Arielle Kebbel) a fešáckého Anina klienta (Tyler Hoechlin). Vměstnali je do děje šíleným způsobem, aby naznačili žárlivost z obou stran.

 

Nejvíce vás určitě zajímají sexuální scény. Jak se říká, opakovaný vtip není vtipem. Vedle předčasného vzdychání se vytáhnou pouta a jiné dráždivé pomůcky. Pánům a chlapcům budou imponovat lechtivé záběry na Dakotina prsa (zejména detaily na bradavky).

 

Mimo jiné mají manželé Greyovi zvláštní tendenci z každé běžné činnosti udělat sexuální dobrodružství. Napadlo by vás, že například mytí vlasů může mít sexuální nádech? Mě by to tedy rozhodně nenapadlo.

 

Nechci vám prozrazovat víc, abyste z kinosálu neodcházeli značně ochuzeni o nějaké absurdní scény. Tento jev mě myšlenkami přivedl k jedné části Přátel, kdy se Monica snažila navodit vzrušující atmosféru kousky zeleniny a dopadlo to fiaskem.

 

Erotická absurdita bez špetky filmového vkusu s levnými sexuálními scénami. To je 50 odstínů svobody (Recenze)

 

Anastasia a Christian by ji naučili, jak má zacházet s jídlem, třeba i se zmrzlinou. Dalším opakovaným motivem je Anin vzdor. Nechce se cítit jako v kleci a Christian se už potřetí předvádí jako majetnický muž, který se s nikým nebude dělit o svůj klenot. Do této kategorie spadá i potenciální dítě, narušitel rodinné pohody.

 

V Greyově nepřítomnosti má jeho polovička stanovenou večerku a z práce musí jít rovnou domů. Anastasia je však rebelka, a tak si vyjde na skleničku s přítelkyní. Přísný manžel ji má však na GPS a když se to dozví, rozhodne se Anastasiu... třikrát hádejte... správně, potrestat.

 

Pokud hledáte ve filmu napětí, pravděpodobně se ho nedočkáte. Rozuzlení chorobné touhy pomstít se zamilovaným vás buď rozesměje nebo naštve, protože Jackův pochybný důvod vyznívá jako chabý pokus zamotat děj. Postavy jednající neuváženě jsou nabuzené i v adrenalinové situaci a na druhé straně se obávají vyjít na ulici bez ochranky.

 

Erotická absurdita bez špetky filmového vkusu s levnými sexuálními scénami. To je 50 odstínů svobody (Recenze)

 

Povrchní bodík si zaslouží stylové Anastasiiny outfity, pěkné vlasy a Christian v riflích. Oceňuji, že se v konečném stádiu nerozdělil film na dvě části, protože při takových kasovních trhácích si nemůžeme být ničím jisti.

 

Musím uznat, že závěrečná vzpomínka v doprovodu písničky „Love Me Like You Do“ představuje zaručený způsob, jak se důstojně rozloučit se zamilovaným párem a s Padesáti odstíny.

 

Na romantické a erotické drama Fifty Shades of Freed byste se měli vydat, pokud vám nepřekáží doslova hloupý scénář autorky E. L. James a jejího manžela Nialla Leonarda či nesmyslné konflikty, které se řeší během celého filmu.

 

Musíte se oprostit od nelogických hloupostí a užívat si blahobyt, vášeň a lásku manželů Greyových, jinak odejdete z kina ještě před završením finále. 3/10

 

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Ohodnoť článek
165