Denzel Washington se řadí mezi hereckou špičku Hollywoodu už přes třicet let. Na svém kontě má osm oscarových nominací, z nichž se mu dvě podařilo proměnit. Vybírá si často velmi náročné role a hned několik snímků stojí výhradně na jeho hereckém výkonu. Příkladem budiž loňská adaptace divadelní hry Fences, v níž spolu s Violou Davis ovládl drtivou většinu stopáže.

 

Velkou roli si vybral i v letošním dramatu Roman J. Israel, Esq., což mu vyneslo další nominaci na nejprestižnější ocenění ve filmovém showbyznysu

 

Režie snímku se ujal Dan Gilroy, pro nějž to byla po Nightcrawlerovi poměrně výrazná žánrová obměna. Sám si k dramatu sepsal scénář, a tak se dalo očekávat, že nic nepodcení. Výraznější pozornost k tomuto snímku ale přitahuje ústřední herecká dvojice Denzel Washington a Colin Farrell. Ač rozdílní herci, oba se do filmu točícímu se kolem soudní tématiky velmi hodí. Denzel navíc už v minulosti zazářil v soudním dramatu Philadelphia.

 

Denzel Washington předvádí oscarový výkon v dramatu o podivínském obhájci, který zpronevěří desítky tisíc dolarů (Recenze)

 

Tentokrát však neztvárnil šikovného právníka, nýbrž ideály oplývajícího obhájce, který však jen sedí v kanceláři a připravuje podklady svému nadřízenému. A ač je podivínský a osamělý, pro svou práci vykazuje neuvěřitelný talent. Má ohromující paměť, intelekt a nápady, které by mohly změnit celý soudní systém. Jeho chvíle nastává v momentě, kdy jeho šéf, kterému celý život věrně sloužil, dostává infarkt.

 

Denzel v roli Romana Israela tak přichází o práci a musí se poohlížet jinde, i tam, kde by musel zahodit své celoživotní přesvědčení o tom, co je správné. Jednoho dne však učiní rozhodnutí, které rozpoutá bouři a ovlivní vše, na čem kdy pracoval a co ve svém životě ctil. Od svého klienta ve vězení dostane tajnou informaci o poloze hledaného vraha, což má být využito v případu ke zmírnění jeho trestu. Denzel se ale rozhodne informaci předat výměnou za tučný šek příbuznému vrahovy oběti. Krátkozraké zneužití informací se však brzy obrátí proti němu. 

 

Denzel Washington předvádí oscarový výkon v dramatu o podivínském obhájci, který zpronevěří desítky tisíc dolarů (Recenze)

 

V první řadě je třeba vystihnout to největší překvapení, které Roman J. Israel, Esq., přináší. Je jím kupodivu herecký výkon Denzela Washingtona. Ten naskočil do takové role, na kterou u něj nejsem zvyklí a i po tolika letech své kariéry prokázal, že dokáže svůj talent rozvíjet.

 

Vlastně si myslím, že takto koncipovaná postava uzřela stříbrné plátno poprvé v historii, minimálně tam, kam sahají mé vlastní znalosti.

 

Roman Israel je v Denzelově podání skutečně neprůhlednou postavou, která na jednu stranu působí uzavřeně, na druhou stranu má své zásady a když se někdo snaží pozměnit její dosavadní působení, dokáže se rázně ohradit. Působí jako podivín, který jakoby nerozuměl zákonitostem současného světa a snaží se chovat tak, aby nikomu nebylo ublíženo

 

Denzel Washington předvádí oscarový výkon v dramatu o podivínském obhájci, který zpronevěří desítky tisíc dolarů (Recenze)

 

Sám si tak ale škodí a občas nevědomky ve snaze všem pomoci ublíží i někomu jinému. Colin Farrell, který po loňské Zabití posvátného jelena shodil plnovous, oproti němu představuje naprostý protipól. Jeho jediným cílem je vydělat co nejvíce peněz.

 

Je šéfem obrovské korporace a není moc rozdílný než jeho luxusní auto, jak v jedné scéně Roman Israel poznamenal. V průběhu děje však dojde k názorovému vychýlení obou postav, přičemž u Colina je to velmi věrohodné a u Denzela méně, ale stále to není tak nepochopitelné.

 

Dobře si vyhráli tvůrci u řemeslné stránky, kamerové záběry snímají právnický svět v jeho plné kráse a zdůrazňují protipóly, které existují mezi „těmi nahoře“ a jejich klienty. Denzelova postava je jakýmsi pojítkem mezi těmito světy. 

 

Denzel Washington předvádí oscarový výkon v dramatu o podivínském obhájci, který zpronevěří desítky tisíc dolarů (Recenze)

 

Po herecké a řemeslné stránce jde tak o velmi vyvážené dílo. Horší je to však se scénářem. Děj je zpomalen na úkor vykreslování Romanovi podivnosti, a tak se pomalu vleče a spád nabírá až v poslední čtvrtině. Hlavní postava je navíc natolik nečitelná, že i když jí je věnováno tolik pozornosti, stále není přesvědčivě vykreslena její motivace pro činy, ke kterým se uchýlí.

 

Bohužel se tak budete v několika momentech nudit, a to, co mohlo být dynamické drama z právnického prostředí se proměňuje v prosté sledování Denzelova umu, což však není jediná věc, kvůli které si lidé tento film chtějí pustit.

 

Oscarová nominace je zde rozhodně na místě, letošní kandidátka na hlavního herce je skutečně nabitá, ale Roman J. Israel, Esq je také film, který kromě jedné postavy nenabízí nic nového. 6,5/10

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Ohodnoť článek
1