Pokud bychom měli vybrat nejkontroverznější film, který se objevil v naší kino distribuci během minulého roku, bezpochyby jím bude alegorický horor mother! od Darrena Aronofskyho. Mnozí diváci byli nadšeni, ale našlo se velké množství takových, kterým se Aronofskyho novinka nelíbila tolik, až to pomalu hraničilo s nenávistí.

 

Nespokojení diváci považovali mother! za domýšlivý, onanistický pseudoexperiment, zatímco druhá strana Aronofskyho velebila za odvážné, vizionářské a nekompromisní dílo. Jak to už ale bývá: nejlepší bude, když si snímek zhlédnete sami a rozhodnete se podle svého uvážení. A pokud byste snad měli pocit, že jste film nepochopili, můžeme vás odkázat na náš článek, kde najdete nástřel možného vysvětlení.

 

Určitě ale můžeme říci, že chladnými vás rozhodně nenechá. Ať už patříte k obdivovatelům mother!, nebo jej naopak nemůžete vystát, možná pro vás bude zajímavý pohled za oponu tohoto nevšedního filmu. Jak vlastně vznikal a co Aronofskymu sloužilo jako inspirace?

 

Temná zákoutí šíleného hororu mother!, tajné teorie, zajímavosti a vše, co jste o filmu nevěděli. Jak reagoval režisér na kontroverzi?

 

Režisér prozradil, že na počátku celého filmu byla touha natočit horor ve stylu Black Swan, a to s použitím postupů subžánru home invasion„Každý to asi zná,“ řekl. „Tu situaci, když se k vám dostaví hosté, kteří zůstávají až příliš dlouho. Zároveň jsem si myslel, že by bylo zajímavé mluvit o jiném domě - ne o vašem, nikoli mém, ale našem společném domě.“ Čímž samozřejmě narážel na planetu Zemi.

 

Aronofsky se vyjádřil, že od začátku chtěl film koncipovat jako příběh vyprávěný z pohledu Matky Přírody. Tu si v mother! zahrála Jennifer Lawrence. Spousta recenzentů a interpretátorů si povšimla jasných biblických alegorií a odkazů na Starý zákon či náboženství jako takové. Aronofsky přiznal, že ho biblické příběhy vždy zajímaly, koneckonců před mother! natočil biblický epos Noe, který zpracovával notoricky známý příběh Noemovy archy.

 

„Jsou to mýty, které jsou spojeny s tímto světem,“ řekl režisér. „Jsou našimi nejstaršími příběhy, které nám byly vyprávěny již od počátků lidstva. Je v nich ohromná síla.“ Bible však ani zdaleka nebyla jediným zdrojem inspirace.

 

Režisér se nikdy netajil svou láskou k filmům Romana Polanského a jeho horor Rosemary's Baby jmenoval jako výrazný inspirační zdroj právě pro mother!. Ostatně, na tento kultovní snímek odkazoval i jeden plakát.

 

Temná zákoutí šíleného hororu mother!, tajné teorie, zajímavosti a vše, co jste o filmu nevěděli. Jak reagoval režisér na kontroverzi?

 

Mezi jiné jeho zdroje patřil další Polanského film Repulsion, Anděl zkázy od surrealisty Luisa Buñuela či - trochu překvapivě - oblíbená dětská knížka od Shela Silversteina s názvem Strom, který dává (vyšla i v českém překladu). „Je to strašně zvláštní kniha, a přesto je jednou z nejdůležitějších dětských knih historie,“ podotkl režisér. Jde o opravdu velmi, velmi tragický příběh.

 

Příběh knížky vypráví o vztahu chlapce a jabloně. Když je chlapec malý, rád si s jabloní hraje: sápe se po jejích větvích, pojídá jablka. Když však dospívá, přichází ke stromu jen tehdy, když něco potřebuje, jabloň mu však dává vše, co chce, jen aby byl šťastný. Nakonec však ze stromu zbývá jen pařez.

 

Temná zákoutí šíleného hororu mother!, tajné teorie, zajímavosti a vše, co jste o filmu nevěděli. Jak reagoval režisér na kontroverzi?

 

Příbuznost tohoto příběhu a toho, co jsme viděli v mother!, je očividná. Režisér přiznal, že při tvorbě mother! hrály velkou roli i hněv a frustrace, kterou dlouho pociťoval ohledně lidí a jejich chování či toho, kam se náš svět řítí.

 

„Ale ohledně budoucnosti jsem optimista,“ prozradil. „Myslím, že právě sestoupením do temnoty můžete objevit světlo. Doufám, že film inspiruje lidi k tomu, aby něco dělali a něco změnili.“

 

Samotný scénář vznikl v rekordně rychlém čase. První verze byla napsána za neuvěřitelných 5 dní. Aronofsky mother! označuje jako „horečnatý sen“ či „noční můru“.

 

Podle svých slov byl Darren nadšený, že do hlavní role mohl obsadit právě Jennifer Lawrence. Původně se totiž obával, že herečka si na jeho film zkrátka nenajde v nabitém diáři čas.

 

Temná zákoutí šíleného hororu mother!, tajné teorie, zajímavosti a vše, co jste o filmu nevěděli. Jak reagoval režisér na kontroverzi?

 

Ještě předtím, než padla první klapka, se celý štáb - včetně Javiera Bardema, Eda Harrise a Michelle Pfeiffer - zúčastnil náročných zkoušek. Ty nakonec trvaly tři měsíce. Jennifer Lawrence prozradila, že tato role byla zatím nejnáročnější v její kariéře.

 

Údajně se obávala, zda vůbec bude schopná vrátit se z temnoty filmu v pořádku. Jisté zdravotní potíže se jí však i tak nevyhnuly. Během natáčení se totiž natolik ponořila do příběhu, že měla silné příznaky úzkosti a hyperventilace. V jedné scéně si dokonce poranila žebro.

 

Michelle Pfeiffer se zase nechala slyšet, že když scénář četla poprvé, vůbec příběh nepochopila. I přesto však souhlasila, že se ve filmu objeví, protože ji zaujala právě její postava. Scénář popsala jako „esoterický“.

 

Temná zákoutí šíleného hororu mother!, tajné teorie, zajímavosti a vše, co jste o filmu nevěděli. Jak reagoval režisér na kontroverzi?

 

V malé roličce se ve snímku objevila i oblíbená Kristen Wiig. Pro její fanoušky šlo o pořádně překvapení, protože Kristen zde hraje postavu totálně odlišnou od těch, které ztvárňovala běžně. Jde také teprve o její druhý vážněji střižený a temnější film (předtím se objevila v krimi dramatu All Good Things).

 

Jejímu portfoliu dominují spíše komedie či nenáročné snímky.

 

Aronofsky prozradil, že role Kristen Wiig (v titulcích uvedena jako „posel“) byla neobsazená do poslední chvíle. Jakmile se však režisér dozvěděl, že Kristen by se mohla objevit, okamžitě souhlasil. Po poměrně náročném natáčení Noeho, který pro Aronofsky představoval první vysokorozpočtový film, si režisér mylně myslel, že natáčení mother! bude „procházka růžovou zahradou“.

 

Ve skutečnosti však šlo o technicky vůbec nejtěžší natáčení, zejména kvůli stovkám komparsistů. Režisér dodal, že v mother! je pravděpodobně více vizuálních efektů než v jeho předchozím biblickém eposu.

 

Temná zákoutí šíleného hororu mother!, tajné teorie, zajímavosti a vše, co jste o filmu nevěděli. Jak reagoval režisér na kontroverzi?

 

Vyvrcholením snímku je samozřejmě závěrečná cca 25minutová nekompromisní a surrealisticky násilná nálož drastických scén. Ta podle Aronofskyho slouží jako vyvrcholení a je logickým důsledkem předtím vybudovaného napětí.

 

Režisér zároveň zdůraznil, že násilí neschvaluje, ale chtěl natočit něco, co diváky pořádně zasáhne. Přiznal, že z výsledného střihu dokonce vystřihl několik scén, které „už byly trochu přes čáru“, ale jinak se zavázal nedělat žádné kompromisy.

 

Snímek si odbyl slavnostní premiéru na festivalu v Benátkách a okamžitě se zařadil mezi nejkontroverznější filmy festivalu. Polovina sálu stála a tleskala, polovina pískala a režisérovi posílala tvrdé nadávky.

 

„Zdráhám se pojmenovat mother! jako nejhorší film roku,” řekl kritik Rex Reed. „Myslím, že nejhorší film století je mnohem vhodnější termín.“ Na druhé straně, kritik Peter Travers napsal, že jde „vizionářské dílo“.

 

Temná zákoutí šíleného hororu mother!, tajné teorie, zajímavosti a vše, co jste o filmu nevěděli. Jak reagoval režisér na kontroverzi?

 

Peter Bradshaw se vyjádřil, že mother! je „rozbuška ve filmové podobě. Fantasmagorický horor a černohumorná noční můra, která vás bodne přímo do žaludku.“ Pozornost ale snímek vzbudil, horečně se o něm diskutovalo a Aronofskyho překřtili na „Temného prince Benátek“.

 

Když se jeho alegorický horor dostal do široké americké distribuce, američtí diváci mu prostřednictvím CinemaScore udělili nejhorší možnou známku - F. Jen 11 dalších filmů si odneslo stejné hodnocení. Co na rozporuplné reakce svého díla říká samotný režisér?

 

„Vždy budu ten, který rozděluje,“ řekl a na margo svého snímku dodal: „mother! je úder. Je to totální úder. Chtěli jsme udělat šílený film a ukázat vám ho. Z toho důvodu, že jsem v sobě měl mnoho smutku a mnoho zoufalství a chtěl jsem tyto emoce zobrazit. (...)

 

Takže jsem chtěl zakřičet, a toto byl můj křik. A někteří lidé ho prostě nechtějí poslouchat. To je v pohodě.

 

 

Na závěr si dáme ještě několik kratších zajímavostí:

 • Darren Aronofsky a Jennifer Lawrence spolu začali během natáčení chodit. Rozešli se v říjnu 2017.
 • Jennifer Lawrence je celý film bosá. Šlo přímo o hereččin nápad. Podle ní je tak důrazněji naznačeno, že postava má s domem speciální spojení.
 • Ve snímku nezní žádná hudba. Původně ji složil Jóhann Jóhannson (Arrival, Sicario), ale když viděl první sestřih filmu, spolu s Aronofskym se shodli, že snímek hudbu nepotřebuje. Johannson je v titulcích uveden jako autor sound designu. Režisér však tvrdí, že Johannsonův soundtrack se ještě určitě použije, protože z mohter! plánují někdy v budoucnu udělat operu.
 • Žádná z postav nemá jméno.
 • Vykřičník v názvu má podle režiséra odkazovat k divokosti a intenzitě samotného filmu, zejména jeho závěrečné třetině.
 • Pracovní název filmu byl Day 6.
 • Jde o první Aronofskyho film, kde neskládal hudbu Clint Mansell.
 • Jennifer Lawrence opustila romantické drama The Rosie Project, kde měla hrát, jen aby mohla spolupracovat s Darrenem Aronofskym.
 • Jedním z inspiračních zdrojů režiséra byla i kniha Susan Griffin s názvem Women and Nature.
 • Závěrečná píseň The End of the World je cover verzí originálu od zpěvačky Skeeter Davis. Novou verzi nazpívala Patti Smith.
 • Film v Benátkách soutěžil o Zlatého lva a odnesl si i několik jiných nominací za nejlepší film či režii. Na kontě má však i tři nominace na Zlaté maliny (za režii, hlavní herečku a hlavního herce).
Aký je váš názor na mother! od Darrena Aronofskeho?
Je to majstrovské dielo
428 hlasů
Zaujímavý film, ale mňa osobne nezaujal
230 hlasů
Je to odpad
118 hlasů
Ohodnoť článek
36
Zdroj: regmovies.com, time.com, theguardian.com, vanityfair.com, imdb.com